پنل کاربری
عضویت
0

سبد خرید

بانک فایل پژوهشی معلمان

فایل مورد نظر خود را جستجو کنید!!!
تبلیغات تبلیغات

تجربیات برتر معلمان (کنترل دانش آموز شلوغ)

تجربیات برتر معلمان (کنترل دانش آموز شلوغ)

تجربیات برتر معلمان (کنترل دانش آموز شلوغ)

تجربیات برتر معلمان (کنترل دانش آموز شلوغ)

 

آیا می‌توان یک دانش‌آموز شلوغ و مشکل‌ساز را تغییر داد؟

ممکن است گاهی اوقات معلمی تبدیل به یک حرفه‌ی سخت و طاقت فرسا شود. گاهی اوقات دانش‌آموزان نسبت به یادگیری بی‌علاقه هستند و برخی مواقع جو کلاس را به هم می‌زنند. پژوهش‌ها و استراتژی‌های آموزشی زیادی وجود دارد که راه حل‌هایی را برای اصلاح رفتار دانش‌آموز در کلاس ارائه می‌کنند. اما تجربه‌ی شخصی می‌تواند بهترین راه حل برای تبدیل یک دانش‌آموز نامنظم و مشکل‌دار به یک دانش‌آموز آرام و مطیع باشد. به همین دلیل ما تجارب برتر معلمان را ارائه خواهیم کرد. در ادامه نیز یکی از این تجارب را از زبان معلم خواهیم شنید:

 

دانش‌‌‌‌آموز مشکل‌دار

حامد یکی از دانش‌آموزان من در دبیرستان دوره دوم بود. حامد در مدیریت خشم و کنترل تکانه خود مشکل داشت. در سال‌های گذشته هم چندین بار به مشکل خورده و از کلاس اخراج شده بود. زمانی که به عنوان سال آخری به کلاس من آمد انتظار بدترین مشکلات را داشتم.

 

حامد در ردیف آخر می‌نشست. دفعه اولی که در مهرماه به کلاس می‌رفتم سعی می‌کردم با دانش‌آموزان به خوبی آشنا شده و اسامی آن‌ها را به یاد بسپارم. هر وقت که جلوی کلاس صحبت می‌کردم از دانش‌آموزان سوالاتی می‌پرسیدم و سعی می‌کردم آن‌ها را به اسم صدا کنم. این کار به من کمک کرد تا بیشتر با دانش‌آموزان آشنا شوم. متاسفانه هر وقت که از حامد سوالی می‌پرسیدم بدون فکر کردن جواب می‌داد و اگر جوابش اشتباه می‌بود ناراحت و خشمگین می‌شد.

 

یک ماه از سال گذشته بود و هنوز در تلاش بودم تا با حامد ارتباط برقرار کنم. معمولا می‌توانم دانش‌آموزان را در بحث‌های کلاسی درگیر کنم و یا حداقل آن‌ها را تشویق کنم که ساکت بنشینند. برخلاف بقیه حامد شلوغ و پر سر و صدا بود.

 

نبرد خواسته‌ها

حامد همیشه دردسر درست می‌کرد و در طی سال‌ها این کار عادت او شده بود. او انتظار داشت که معلمانش درباره‌ی اخراج شدن‌هایش از کلاس، تنبیه شدن‌هایش و موارد دیگر آگاه باشند. حامد خیلی دوست داشت که معلمانش او را از کلاس اخراج کنند و خیلی هم برای این کار تلاش می‌کرد ولی من تا جایی که می‌توانستم مقاومت کردم. نتیجه‌ای که از تجربیات برتر معلمان داشتم این بود که وقتی دانش‌آموزی به دفتر فرستاده می‌شود و به کلاس برمی‌گردد به مراتب رفتار بدتری از خود نشان می‌دهد. پس طبق تجربیات برتر معلمان اخراج از کلاس فایده‌ی چندانی نداشت.

 

یک روز حامد در حین تدریس من در حال صحبت کردن بود. در میانه‌ی درس بود که بدون تغییر تن صدایم گفتم: «حامد چرا بجای اینکه بحث خودت رو داشته باشی به صحبت‌های ما ملحق نمیشی؟» حامد از جاش بلند شد، صندلیش رو به جلو هل داد و یک سری حرف‌هایی زد که دقیقا به خاطر نمی‌آورم ولی به یاد دارم که چند ناسزا را هم به من و کلاس گفت. من حامد را به دفتر فرستادم و قرار شد ۱ هفته جلوی درب کلاس باشد و وارد کلاس نشود.

 

تا آن زمان این مورد یکی از بدترین تجربیات معلمی من بود. هر روز از آن کلاس ترس داشتم. عصبانیت حامد برایم سخت بود. هفته‌ای که حامد در کلاس نبود هفته‌ی بسیار خوبی بود و تدریس به خوبی انجام شده و خیلی جلو رفتیم. اما این یک هفته تنبیه خیلی زود تمام می‌شد و حامد دوباره وارد کلاس می‌شد و من از این موضوع ترس داشتم.

 

نقشه

روزی که حامد دوباره به کلاس بر می‌گشت جلوی درب کلاس منتظر او شدم. زمانی که آمد به او گفتم که چند لحظه با من صحبت کند. در ابتدا کمی از این موضوع ناراحت بود ولی در نهایت موافقت کرد. به او گفتم که می‌خواهم دوباره از نو با او شروع کنم. همچنین به او گفتم هر لحظه‌ای که فکر می‌کند در کلاس کنترل خود را از دست خواهد داد می‌تواند بدون نیاز به اجازه گرفتن از من چند لحظه به بیرون کلاس برود تا عصبانیتش فروکش کند.

 

یکی از تجربیات برتر معلمان رقم خورد!

بعد از آن حامد به کلی تغییر کرد. دیگر سرکلاس گوش می‌داد و در بحث‌ها شرکت می‌کرد. وقتی دیدم دانش‌آموز باهوشی شده است خیلی خوشحال شدم. دادن قدرت ترک کلاس به حامد باعث شد تا بفهمد قدرت این را دارد که تصمیم بگیرد چگونه رفتار کند.

 

در پایان سال حامد برایم نامه‌ای تشکر آمیز نوشت، هنوز هم آن نامه را دارم.

 

پیش‌داوری نکنید

این تجربه من را به عنوان یک معلم تغییر داد. من فهمیدم که دانش‌آموزان افرادی هستند که احساس دارند و دوست ندارند که کاملا کنترل شوند. آن‌ها می‌خواهند یاد‌ بگیرند ولی در عین حال می‌خواهند که کمی آزادی نیز داشته باشند. بعد از آن هیچوقت قبل از اینکه دانش‌آموزی وارد کلاس شود درباره‌اش پیش فرضی نداشتم. هر دانش‌آموزی با دیگری تفاوت دارد و هیچ دو دانش‌آموزی واکنش یکسانی نشان نمی‌دهند.

 

وظیفه ما به عنوان معلم این است نه تنها به دنبال مشوق‌های دانش‌آموزان برای یادگیری باشیم، بلکه ببینیم چه چیزهایی آن‌ها را تشویق به بدرفتاری در کلاس می‌کند. اگر بتوانیم این مشوق‌های منفی را تشخیص داده و از بین ببریم قدم بزرگی در مدیریت کلاس برداشته‌ایم.

 

پایان یکی از تجربیات برتر معلمان کشور

این متن درباره‌ی یک معلم درس ریاضی بود. اگر معلمان بتوانند از تجربیات یکدیگر مطلع شده و از آن‌ها استفاده کنند کارشان در مدرسه و کلاس بسیار آسان‌تر خواهد شد.

 

مقالات جدید: 

درس پژوهی دارای چه مراحلی است

درس پژوهی چیست؟

ضرورت افکت صوتی استوری لاین ، استوری لاین چیست و آموزش تولید محتوای الکترونیکی

تعریف درس پژوهی

موضوع :
دیدگاه کاربران درباره محصول بالا
  • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با محصول باشد منتشر نخواهد شد.
1