پنل کاربری
عضویت
0

سبد خرید

بانک فایل پژوهشی معلمان

فایل مورد نظر خود را جستجو کنید!!!
تبلیغات تبلیغات

دانلود رایگان تجربیات مدون معلم ابتدایی (بروزرسانی ۲۰۱۸)

دانلود رایگان تجربیات مدون معلم ابتدایی

تجربیات مدون معلم ابتدایی به دانش‌آموز کمک می‌کند تا درک بهتری از محیط آموزشی و برنامه‌ی درسی داشته باشد. این تجربیات شامل روش‌های متنوع آموزشی‌ بوده که پس از سال‌ها تدریس و آزمون و خطا به دست آمده است. معلم برای ایجاد تعامل سازنده و افزایش خلاقیت در کودکان باید فلسفه و بینش خود را پیوسته به آزمایش بگذارد تا اطمینان پیدا کند برنامه‌ی درسی‌اش در قالبی صحیح، مرتبط با نیازهای کودکان و با تکیه بر ساختاری نو اجرا می‌شود. معلم موفق کسی‌ است که کمتر حرف بزند و دانش‌آموزان را به تفکر و عمل وا دارد. روش‌های جدید آموزشی تفاوت زیادی با دیدگاه‌های سنتی دارد. در روش‌های قدیم، آموزش و ارزش‌یابی عمدتاً از طریق آزمون کتبی انجام می‌شد اما روش‌های جدید با تکیه بر آموزه‌های علوم تربیتی بر تنوع در یادگیری، تداوم رشد و تاکید بر علایق دانش‌آموزان استوار است. اکنون با تجربیات مدون معلم ابتدایی و روش‌های موثر در آموزش ابتدایی آشنا می‌شویم.

دانلود رایگان تجربیات مدون معلم ابتدایی

دانلود رایگان تجربیات مدون معلم ابتدایی

 

۱- شادی و نشاط در فضای آموزشی

حنان الحروب معلم فلسطینی ساکن غزه است که روش تدریسش بر معلمان سراسر جهان  تاثیر گذاشت و در سال ۲۰۱۶ جایزه‌ی یک میلیون دلاری بهترین معلم را دریافت کرد. او معتقد است که بچه‌ها باید در کلاس احساس امنیت داشته باشند و به بسیاری از کودکان که ذهن‌شان درگیر مشکلات جنگ و آسیب‌های روحی بود کمک فراوانی کرد. حنان الحروب کلاس را به محیطی برای بازی کودکان تبدیل کرد و درس را از طریق بازی به آنها آموزش می داد. کلاس دیگر برای کودکان محیطی خشک و دلگیر نبود. آنها مشتاق بازی کردن و یادگیری بودند. روش نمایش از شیوه‌های نوین تدریس است که کودکان را برای یادگیری مشتاق می‌کند. معلم درس را به صورت نقش‌های متفاوت درمی‌آورد و به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا ایفای نقش کنند. بازی و فعالیت‌های عملی انگیزه‌ی کودکان را برای یادگیری افزایش می دهد و خود را بخشی از کلاس درس تصور می‌کنند.

از این قسمت می‌توانید به دانلود رایگان تجربیات مدون معلم ابتدایی دسترسی داشته باشید.

 

۲- تقویت یادگیری گروهی

شاید دانش‌آموزان در مقطع دبیرستان با کارگروهی آشنا باشند اما در مقطع ابتدایی این کار به ندرت انجام می‌شود. کار گروهی روحیه‌ی جمعی را در کودکان پرورش می‌دهد و باعث افزایش مسئولیت‌پذیری و خلاقیت در فضای جمعی می‌شود. بهتر است معلم از همان شروع سال پروژه‌ای را برای کودکان طراحی کند و آنها را برای انجام کار گروهی تشویق کند. معلم پیش از هرچیز باید حس اعتماد را در دانش‌آموزان به وجود بیاورد. یکی از معلمان به نقل از ماهنامه‌ی رشد معلم، چاپ آبان ۸۵ بیان می کند زمانی که وارد کلاس شد یکی از بچه‌ها کاریکاتور او را کشیده بود. معلم با علاقه به کاریکاتور نگاه کرد و دانش‌آموز را به خاطر طرح خوبش ستود. این برخورد حس اعتماد را در بچه‌ها به وجود آورد، کسی را تحقیر نکرد و کودکان به همکاری علاقه‌مند شدند. در پایان پروژه، ارزشیابی به صورت گروهی موثرتر است. یعنی هر گروهی که عملکرد بهتری داشته باشد رتبه‌ی بالاتری را کسب می‌کند. در صورتی که مدیریت هم به این فعالیت گروهی باور داشته باشد گذاشتن اردوهای آموزشی و فعالیت کودکان در محیط‌های غیرکلاس به تقویت روحیه‌ی آنها کمک می‌کند.

 

۳- تقویت‌ مهارت‌های دیداری و شنیداری

اگر معلم برای توضیح درس تنها از شیوه‌ی سخنرانی استفاده کند، کودکان پس از مدتی  خسته می‌شوند. تدریس یک‌سویه‌ی معلم، نوشتن و جواب دادن دانش‌آموز معایب زیادی دارد که مهم‌ترین آن کم‌توجهی و بی‌علاقگی دانش‌آموزان است. تجربیات مدون معلم ابتدایی فقط مربوط به پرسش و پاسخ نیست بلکه معلم می‌تواند مهارت‌های دیداری و شنیداری را هم در کودکان تقویت کند. جو فادری، معلم آمریکایی معتقد بود کودکان در اوایل نسبت به درس بی‌توجه بودند. راه‌حل او تقویت مهارت‌های دیداری و شنیداری بود. این معلم برای دانش‌آموزان موسیقی پخش می‌کرد و از خلاقیت آنها در این زمینه استفاده می‌کرد. او کودکان را به سرودن شعر و بازی تشویق می‌کرد و باور داشت که کودکان هر کاری که دوست دارند باید انجام دهند. روش خلاقانه‌ی جو فادری موفقیت‌آمیز بود و الگوی جهانی آموزش شد. معلم برای تقویت مهارت‌های دیداری و شنیداری می‌تواند از اسلاید، فیلم آموزشی یا ضبط صوت استفاده کند.

 

۴- پرسش و پاسخ فعالانه

پرسش و پاسخ می‌تواند باعث افزایش سطح کیفی تجربیات مدون معلم ابتدایی شود. در این روش، معلم دانش‌آموزان را در فرایند کلاس درگیر می‌کند و سوالاتی را از دانش‌آموزان می‌پرسد و سپس با تشویق و راهنمایی کودکان را به طرف پاسخ صحیح هدایت می‌کند. کودکان در حین یادگیری کنجکاوی‌شان برانگیخته می‌شود و با حضوری فعال برای یادگیری قدم برمی‌دارند. برای مثال معلم فرصت مطالعه‌ی درس را به کودکان می‌دهد و سپس از آنها به صورت پلکانی سوال‌های ساده و سخت می‌پرسد. داشتن پیش‌زمینه و درنظر گرفتن توانایی کودکان آنها را به طرف حل سوال هدایت می‌کند.

 

برای اطلاعات بیشتر به لینک دانلود رایگان تجربیات مدون معلم ابتدایی رجوع کنید.

 

 

مقالات خواندنی:

تجربیات برتر آموزشی | چیزی که معمولا مدرسان از آن غافلند!

تجربیات برتر معلمان (کنترل دانش آموز شلوغ)

درس پژوهی دارای چه مراحلی است

درس پژوهی چیست؟

ضرورت افکت صوتی استوری لاین ، استوری لاین چیست و آموزش تولید محتوای الکترونیکی

تعریف درس پژوهی

موضوع :
دیدگاه کاربران درباره محصول بالا
  • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با محصول باشد منتشر نخواهد شد.
1