پنل کاربری
عضویت
0

سبد خرید

بانک فایل پژوهشی معلمان

فایل مورد نظر خود را جستجو کنید!!!
تبلیغات تبلیغات

دانلود نمونه آماده درس پژوهی رایگان

شاید شما هم به سایت هایی با مضامینی همچون نمونه آماده درس پژوهی رایگان، دانلود نمونه درس پژوهی، نمونه آماده درس پژوهی سال های تحصیلی متفاوت و امثال این موارد برخورد کرده باشید. اما آیا می دانید درس پژوهی چیست و نمونه آماده درس پژوهی چه کاربردی دارد؟

در صورتی که دبیر باشید و به شخصیت حرفه ای خود اهمیت دهید، یا اگر سرنوشت دانش آموزان و آینده سازان کشور برایتان اهمیت داشته باشد، حتما با اصطلاح درس پژوهی و اهمیت آن آشنایی کامل دارید.

نمونه درس پژوهی رایگان

درس پژوهی چیست؟

درس پژوهی به یک چرخه  آموزشی گفته می شود که توسط معلمان اجرا می گردد. در این چرخه معلم ها در گروه های درس پژوهی به طرح یک مساله خواهند پرداخت. سپس با مشارکت و همفکری و پس از طی مراحل فرآیند درس پژوهی، راهکاری برای مشکل مطرح شده پیدا می نمایند. درس پژوهی بر بهبود کلاس درس و رفع نقایص دروس تکیه دارد و ارتقای یادگیری دانش آموزان را در اولویت قرار می دهد.

درس پژوهی یک شیوه آزموده شده برای بهبود کیفیت آموزش است و از بیش از یک صده گذشته، در میان معلمین ژاپنی اجرا می شود. قدمت درس پژوهی در کشور ما نیز به حدود ۵۰ سال می رسد. می توان درس پژوهی را یکی از موفق ترین پروژه های آموزشی اجرا شده در کشور دانست.

 

گروه درس پژوهی چیست؟

پیش از آنکه در مورد نمونه آماده درس پژوهی صحبت کنیم، بهتر است به خوبی درس پژوهی و گروه های آن را بشناسیم. هر گروه درس پژوهی شامل چند تن از معلمان می شود. معلمان هم گروه، باید هم پایه باشند. مثلا همگی آنان دبیر پایه سوم باشند. هریک از این معلمان ممکن است در منطقه متفاوتی از شهر تدریس نمایند. همچنین هر یک از این دبیران میزان تجربه متفاوتی دارند. دبیران جوان تر از دیدگاهی نزدیک به دانش آموزان مطالب را بررسی می کنند و دبیران با سابقه، دارای تجارب ارزشمندی هستند. قابلیت های متفاوت اعضای گروه درس پژوهی، باعث رسیدن به نتایج سودمندی می شود.

 

در گروه های درس پژوهی چه فعالیتی صورت می گیرد؟

در صورتی که هنوز به درستی از فعالیت های گروه های درس پژوهی آگاه نشده اید، بهتر است قبل از رفتن به سراغ نمونه آماده درس پژوهی رایگان، از شیوه کاری این گروه ها آگاهی کامل کسب کنید تا بتوانید به بهترین نحو ممکن از نمونه آماده درس پژوهی استفاده نمایید.

همانطور که گفته شد، در گروه های درس پژوهی هدف اصلی بهبود یادگیری و حل مشکلات کلاس درس است. به همین دلیل گروه معلمان درس پژوه در جلسات خود مسائلی را که در کلاس مشکل ایجاد می کند مطرح می کنند. این مسائل ممکن است مربوط به یک درس خاص، شیوه تدریس آن درس، طرح درس  و… باشد. در این مرحله معلمان بررسی می کنند که انتظار می رود در پایان تدریس مبحث مورد نظر، دانش آموز به چه نتایجی برسد. سپس با توجه به بازخورد دانش آموزان و تجربه تدریس خود، می سنجند که دانش آموزان تا چه اندازه به اهداف تعیین شده دست پیدا کرده اند.

سپس گروه دبیران مشکلات موجود، دلایل بروز این مسائل و ناکامی دانش آموزان در آموزش بخش مورد نظر را بررسی کرده و با مساوره و همفکری راه حل هایی برای مقابله با آن می یابند. این راه حل ها ممکن است حتی به تغییر در طرح درس نیز منجر شود.

در قدم بعدی گروه یکی از معلمان برای ارزیابی ایده خود، اقدام به تدریس مبحث مورد نظر در کلاس نموده و سایر دبیران بر میزان یادگیری دانش آموزان نظارت می کنند تا نقاط قوت و ضعف روش پیشنهادی خود را پیدا کنند.

جلسه بعدی گروه به حل مشکلات و تقویت مزایای روش پیشنهادی سپری شده و پس از پی ریزی یک شیوه جدید، مجددا معلم دیگری به تدریس مبحث مورد نظر در کلاس خود می پردازد تا گروه معلمان درس پژوه با توجه به واکنش های دانش آموزان، بر ایرادات و فواید روش پیشنهادی خود پی ببرند.

گروه معلمان این چرخ را چندین مرتبه تکرار می کنند تا زمانی که به یک روش پیشنهاد جامع برسند. سپس طح پیشنهادی بدست آمده را طی گزارشی رسمی به بخش مورد نظر ارسال می کنند تا به صورت بخشنامه های وزارت سازمان آموزش و پرورش یا سایر روش ها، با سایر دبیرا در تامی مدارس سراسر کشور به اشتراک گذاشته شود.

اینگونه است که گروه های متفاوت معلمان با توجه به تجربیاتی که در کلاس درس کسب کرده اند، بر بهبود کیفیت آموزش دروس مختلف پایه های درسی گوناگون اثر سودمند می گذارند.

نمونه درس پژوهی رایگان

استفاده از نمونه آماده درس پژوهی رایگان چه مزایایی دارد؟

فایل های جمع بندی و آماده درس پژوهی که محتویات آن ها منطبق با آخرین بخش نامه آموزش و پرورش تدوین شده است، منبع مناسبی برای دبیران، اولیا و حتی دانش آموزان است تا با بهره گیری از آن ها دروس را به صورت بخش به بخش و با کیفیت بالایی بیاموزند. معلمان با استفاده از هر نمونه آماده درس پژوهی رایگان می توانند با نظارت کامل بر طرح درس، جلوی به بیراهه رفتن بحث های کلاسی را بگیرند و در حین تدریس هیچ نکته مهمی را از قلم نیندازند.

از سوی دیگر والدین می توانند از نمونه آماده درس پژوهی برای کمک های درسی به فرزند خود استفاده کنند، تا اشتباها مطالب خارج از حوزه کتاب درسی را به فرزند خود نیاموزند یا او را با آموزش اشتباه سر در گم  نکنند.

 

نحوه دریافت  نمونه آماده درس پژوهی رایگان

در این سایت چندین نمونه آماده درس پژوهی برای معلمین پایه های مختلف درسی گردآوری شده است، تا شاید استفاده ازاین منابع سهم کوچکی در ارتقای سیستم آموزشی کشورمان ایفا کند. دسته بندی های مختلفی برای نمونه آماده درس پژوهی در این سایت وجود دارد. به همین دلیل می توانید در کوتاه ترین زمان ممکن به نمونه آماده درس پژوهی رایگان مقطع تحصیلی مورد نظر خود دست پیدا کنید. تنها کافی است مقطع تحصیلی مورد نظر خود را از لیست موجود در سایت پیدا کرده و روی آن کلیک کنید. پس از وارد شدن به صفحه مورد نظر، امکان دریافت نمونه آماده درس پژوهی مقطع مورد نظر را خواهید داشت.

موضوع :
دیدگاه کاربران درباره محصول بالا
  • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با محصول باشد منتشر نخواهد شد.
1