پنل کاربری
عضویت
0

سبد خرید

بانک فایل پژوهشی معلمان

فایل مورد نظر خود را جستجو کنید!!!
تبلیغات تبلیغات

درس پژوهی اول ابتدایی و دبستان

پایه اول ابتدایی یکی از حساس ترین مقاطع تحصیلی است و می تواند سرنوشت فرزندان و در نتیجه آینده کشورمان را رقم بزند. به همین دلیل است که دبیران و کادر آموزشی توجه خاصی به دانش آموزان این مقطع تحصیلی دارند. اما علی رقم کوشش های همه مسئولین، هنوز هم نمی توان ادعا کرد که طرح درس و سیستم آموزش پایه اول دبستان املا بی عیب و نقص است. به همین علت باید درس پژوهی اول ابتدایی با جدیت بالایی اجرا شود.

دبیران پایه اول دبستان، مناسب ترین افراد برای اجرای درس پژوهی اول ابتدایی هستند. زیرا این افراد شریف و دلسوز سال ها با دانش آموزان متفاوت سر و کار داشته اند و به کودکان مختلفی درس داده اند. آنان به خوبی با اهداف هر درس، میزان یادگیری دانش آموزان و واکنش های متداول آنان در برابر یادگیری هر یک از دروس آشنا هستند. معلمان این پایه تحصیلی با توجه به تجربیاتی که طی سال های تدریس خود کسب نموه اند، به خوبی می دانند که دانش آموزان به طور معمول در یادگیری کدام قسمت از چه درسی مشکل دارند؟ طرح درس ها چه ایراداتی دارند؟ و با ایجاد تغییر در کدام بخش ها می توان بازده دانش آموزان را افزایش داد؟

این موارد، اطلاعاتی است که تنها با تدریس و تجربه به دست می آید و اصلاح ایرادات موجود نیز تنها از عهده معلمین گرامی بر می آید. به همین دلیل درس پژوهی اول ابتدایی در گروه های معلمان درس پژوه اجرا می شود.

درس پژوهی اول ابتدایی

اهمیت درس پژوهی اول ابتدایی

اول دبستان یکی از مهم ترین مقاطع تحصیلی است. زیرا دانش آموزان برای اولین بار و در سن بسیار پایین تجربه رفتن به مدرسه را کسب می کنند. در نتیجه دروس باید متناسب با این تجربه جدید طراحی شوند و از حد توان کودک کمتر یا بیشتر نباشند تا تجربه تحصیل در مدرسه برا دانش آموزان پایه اول دبستان دلپذیر باشد و آنان را برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر مشتاق نماید. همچنین در این پایه تحصیلی، مباحث به ظاهر ساده ای که بنیان تمام آنچه در ۱ سال آینده خواهند آموخت، به دانش آموزان درس داده می شود. بنابراین بسیار مهم است که طرح درس و تمامی دروس بی عیب و نقص باشند و متناسب با سن و روحیه کودکان طراحی و تدوین گردند. درس پژوهی اول ابتدایی که توسط معلمان با تجربه انجام می شود، تاثیر غیر قابل انکاری در اصلاح سیستم آموزشی کشور دارد و می تواند زمینه ای را فراهم نماید که سنگ بنای تحصیل فرزندانمان از همان ابتدا محکم و دقیق در جای خود قرار گیرد.

درس پژوهی اول ابتدایی

شیوه درس پژوهی اول ابتدایی

درس پژوهی اول ابتدایی درست مانند درس پژوهی در سایر مقاطع تحصیلی صورت می پذیرد. یعنی گروهی از معلمان پایه اول دبستان، با هدف اصلاح دروس و طرح درس ها، گرد هم آمده و در جلسات درس پژوهی شرکت می کنند.

گروه معلمان طی جلسات درس پژوهی اول ابتدایی، یکی از کتاب های این پایه را انتخاب کرده و درسی را برمی گزینند. آنان پس از طرح مساله یا مشکل، در گروه به بحص و مذاکره می پردازند تا تغییرات مناسبی در طرح درس ایجاد کرده یا مشکلات احتمالی را برطرف نمایند. هریک از معلمان نظر و تجربه خود را بیان می کند تا با صحبت در گروه یه ی طرح درس یا شیوه جدید برسند. در مرحله بعد معلمان به آزمایش راه حل خود می پردازند. برای این کار باید یکی از دبیران با شیوه جدید گروه درس را در کلاس خود به دانش آموزان آموزش دهد و سایر معلمان بر نتیجه آن نظارت نمایند. مهارت های دبیری که تدریس می کند در این مرحله مورد آزمون قرار نخواهند گرفت و صرفا به بررسی طرح درس پیشنهادی پرداخته خواهد شد.

پس از پایان تدریس، گروه معلمان درس پژوه جلسه دیگری تشکیل می دهند تا طی آن به بیان مشاهدات خود از نقاط قوت و ضعف طرح درس پیشنهادی بپردازند. با استفاده از مشاهدات معلمان از آنچه هنگام تدریس طرح درس اولیه رخ داده است، شیوه اولیه اصلاح شده و طرح درس جدیدی شکل می گیرد تا معلم دیگری از آن برای تدریس در کلاس استفاده کند و گروه دبیران نظارت گر واکنش های دانش آموزان و نتایج تدریس باشند. طرح درس ثانیوه نیز در گروه به قضاوت گذاشته می شود و اعضا با توجه به مشاهدات خود آن را اصلاح می نمایند. تدریس و اصلاح طرح درس ادامه می یابد تا آنکه روشی بی نقص بدست آید.

در پایان درس پژوهی اول ابتدایی نیز مانند درس پژوهی در سایر مقاطع تحصیلی، به گزارش نویسی و اشتراک گذاری آن پرداخته می شود.

همانطور که متوجه شدید، فرآیند درس پژوهی اول ابتدایی نیز مشابه با درس پژوهی سایر پایه های تحصیلی است. اما اهمیت این پایه تحصیلی و شروع آموزش های علمی و تخصصی در کودکان است که بر حساسیت درس پژوهی اول ابتدایی افزوده است و موجب شده تا توجه ویژه ای به طرح درس و شیوه آموزش ر این مقطع تحصیلی گردد.

دانلود درس پژوهی اول ابتدایی

معلمان پایه اول دبستان و والدینی که فرزندشان مشغول به تحصیل در این پایه است، ممکن است به درس پژوهی اول ابتدایی نیاز داشته باشند. به همین دلیل است که امکان دانلود درس پژوهی اول ابتدایی در این سایت برای همگان مهیا شده است. با توجه به اینکه مطالب این وب سایت از دسته بندی منظمی برخوردار است، به آسانی می توانید فایل های درس پژوهی مورد نظر خود را یافته و دانلود نمایید. برای دانلود درس پژوهی اول ابتدایی تنها کافی است از لیست پایه های تحصیلی، اول دبستان را انتخاب نمایید. در صفحه جدیدی که پیش روی شما است، تمامی فایل های مناسب برای این مقطع تحصیلی از جمله فایل های درس پژوهی دروس مختلف قابل دسترسی می باشد. با کلیک بر روی درس مورد نظر خود و طی کردن مراحل بسیار ساده دانلود درس پژوهی اول ابتدایی به مطالب مورد نیاز خود دست خواهید یافت.

در هر مورد از درس پژوهی اول دبستان به بیان مقدمه، هدف، نگرش ها، مهارت ها، مطالب دانستنی، پژوهش، طرح درس، آنچه دانش آموز از تدریس در می یابند و… پرداخته خواهد شد.

موضوع :
دیدگاه کاربران درباره محصول بالا
  • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با محصول باشد منتشر نخواهد شد.
1