پنل کاربری
عضویت
0

سبد خرید

بانک فایل پژوهشی معلمان

فایل مورد نظر خود را جستجو کنید!!!
تبلیغات تبلیغات

درس پژوهی دارای چه مراحلی است

کشور ژاپن سال ها درگیر مشکلاتی نظیر جنگ، انفجار بمب اتمی و فقر بوده است. با این وجود امروزه ژاپن یکی از کشورهای صنعتی و بسیار پیشرفته، با مردمی بسیار منظبت و قانونمند شناخته می شود. چگونه ممکن است کشوری با مشکلات فراوان، با این سرعت رشد کرده و ترقی نماید؟ یکی از مهم ترین علل پیشرفت سریع ژاپن، سیستم آموزشی قوی این کشور است که کودکان را از همان سنین پایین به افرادی مسولیت پذیر و توانمند تبدیل می کند. همچنین طرح درس و شیوه آموزشی در ژاپن به نحوی است که کلاس های درس حداکثر بازده را دارند و در زمان کوتاه تری، مطالب را با کیفیت بالاتری می آموزند. درس پژوهی متدی است که بیش از صد سال میان معلمین ژاپنی در حال اجرا بوده و اثرات سودمندی بر نظام آموزش و پرورش این کشور نهاده است. گفته می شود که مراحل درس پژوهی با اندکی تفاوت از حدود ۵۰ سال پیش میان معلمین کشورمان اجرا می شده است. اما درس پژوهی به عنوان یک شیوه آموزشی ژاپنی در جهان شناخته می شود.

درس پژوهی

تعریف درس پژوهی

درس پژوهی در لغت به معنی پژوهش و البته همفکری معلمان در خصوص کلاس درس می باشد. به بیان دیگر این فرآیند مراحل درس پژوهی را شامل می شود که با هدف ارتقای توانمندی های معلمان، اصلاح سیستم آموزشی و بهبود یادگیری در دانش آموزان اجرا می شود.

برای رسیدن به این هدف معلمان باید عضوی از گروه های درس پژوهی باشند. هر گروه درس پژوهی شامل تعدادی از دبیران هم پایه است که به حرفه خود عشق می ورزند و با روحیه ای انتقاد پذیر، آماده به بیان مشکلات مرتبط با کلاس درس، یافتن راه حل ها و بهره بردن از تجربیات دیگر همکاران خود هستند. هریک از این گروه ها در جلسات خود مراحل درس پژوهی را طی کرده و به حل مشکلات رایج در کلاس درس، نظیر یافتن ایرادات پنهان در طرح درس، مشکلات محتوای کتب و… می پردازند.

علاوه بر موارد فوق، درس پژوهی بر زمینه ساز ترقی معلمین در حرفه خود می باشد. ایده های خلاقانه و نوآورانه معلمان طی فرآیند درس پژوهی شنیده می شود و می توان از آن ها برای ارتقای نظام آموزشی بهره مند شد. همچنین معلمان در مواجهه و تعامل با سایر دبیران هم پایه خود، مهارت ها و شیوه های آموزشی گوناگونی را می آموزند که بر قابلیت ها و توانایی های آنان خواهد افزود.

 

با مراحل درس پژوهی بیشتر آشنا شوید

مراحل درس پژوهی بسیار ساده است اما تاثیر آن بر شخصیت حرفه ای معلمان و به دنبال آن بازده درسی دانش آموزان که تاثیر مستقیم در پیشرفت یک کشور دارد، بسیار عظیم است. مراحل درس پژوهی شامل یک چرخه است که مهم ترین قسمت فرآیند درس پژوهی را تشکیل می دهد.

اولین مرحله از مراحل درس پژوهی

در مرحله اول باید یک مساله بیان شده و موضوعی انتخاب شود تا در گروه درس پژوهیمعلمان مورد بررسی قرار گیرد. معلمان در گروه های درس پژوهی یک درس و اهداف آن را بررسی کرده و آنچه دانش آموزان قرار است بیاموزند را با آنچه محصلین در واقعیت فرا می گیرند، مقایسه می کنند. برای مثال اغلب دانش آموزان در یادگیری و فهم بخش مشخصی از یک درس مشکل دارند. این مساله نشان دهنده نقصی در طرح درس، شیوه آموزشی یا محتوای کتاب درسی است. درواقع می بینیم که در مرحله آغازین درس پژوهی، اهمیت آن تا چه اندازه آشکار شد. با بررسی و حل چنین مشکلاتی در مراحل بعدی فرآیند درس پژوهی، می توان از هزینه های بسیار بالایی که این نقایص بر کشور تحمیل خواهد کرد، جلوگیری نمود.

مرحله دوم، تحقیق درسی

در دومین بخش از مراحل درس پژوهی، معلمان به برنامه ریزی و طراحی درس مورد نظر می پردازند. در این مرحله که به آن تحقیق درسی نیز گفته می شود، معلمان در گروه، براساس مطالعاتی که انجام می دهند و با توجه به تجربیات گذشته خود و دیگر دبیران، ایده های خود را برای طراحی درس به اشتراک می گذارند. این مرحله ممکن است زمان بسیار زیادی را به خود اختصاص دهد. اما قرار نیست که اولین طرح درس پیشنهادی، بهترین و بی نقص ترین آن ها باشد.

سومین گام، مشاهده

پس از طراحی نمونه اولیه طرح درس، نوبت به مرحله سوم یا همان مشاهده درس می رسد. در این مرحله یکی از اعضای گروه معلمان، به تدریس درس مورد نظر می پردازد. در این مرحله یکی از دبیران درس مورد نظر را در کلاس درسی خود تدریس نماید و دیگر همکاران خود را برای حضور در کلاس دعوت کند. هدف اصلی انجام این مرحله آن است که گروه آموزگاران واکنش دانش آموزان به درس را مشاهده و بررسی نمایند تا بتوانند نقاط قوت و ضعف طرح درس تدوین شده را بررسی نمایند و در مرحله بعد از این مشاهدات استفاده کنند.در این مرحله عملکرد معلم در کلاس درس بررسی نخواهد شد و اعضای گروه بر دانش آموزان تمرکز می کنند.

قدم چهارم درس پژوهی

تیم معلمان گرد هم می آیند تا در مورد مشاهدات خود از واکنش های دانش آموزان در برابر طرح درس پیشنهادی صحبت کنند. هریک از معلمان با توجه به هدف اولیه مشاهدات و پیشنهادات خود را بیان می کند و در نهایت گروه با توجه به نتایج بدست آمده، طرح اولیه را اصلاح می کند.

پنجمین مرحله

در صورتی که اصلاحات انجام شده جزیی نباشد، پس از تغییر طرح درس، مجددا یکی از دبیران به تدریس در کلاس و در حضور سایر اعضا خواهد پرداخت. یگر دبیران به بررسی رفتار دانش آموزان و نتایج حاصل از تدریس پرداخته و مجددا در جلسه گروه به بحث در مورد طرح درس و انجام اصلاحات می پردازند. در حقیقت مرحله پنجم تکرار مراحل سوم و چهارم است.

مرحله ششم به اشتراک گذاری نتایج

پس از آنکه گروه معلمان به بحث در مورد آخرین و بهترین طرح درس پرداخت و کلیه اهدافی که انتظار می رود دانش آموزان به آن برسند را مورد بررسی قرار داد، زمان به اشتراک گذاشتن این دستاوردها است. به اشتراک گذاری نتایج ممکن است از طریق دپارتمان ها، ابلاغیه های وزارت آموزش و پرورش، جلسات گروه ها و.. صورت گیرد.

موضوع :
دیدگاه کاربران درباره محصول بالا
  • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با محصول باشد منتشر نخواهد شد.
1