پنل کاربری
عضویت
0

سبد خرید

بانک فایل پژوهشی معلمان

فایل مورد نظر خود را جستجو کنید!!!
تبلیغات تبلیغات

درس پژوهی دوم ابتدایی

مدرسه، پس از خانواده مهم ترین مکانی است که انسان ها در آن به یادگیری می پردازند. شکل گیری شخصیت کودکان نیز تا حد بسیار زیادی متاثر از همین مکان است. به همین علت است که همه ما از معلمین و مسئولین مدرسه گرفته تا اولیا باید بکوشیم تا مدارس کشورمان از هر نظر بی عیب و نقص باشند. معلماین گرامی در این راستا نقش بسیار مهمی ایفا می کنند و وظیفه بسیار مهمی بر عهده آنان است. این عزیزان باید با اشراف کامل به تمامی مطالب درسی و همچنین توانمندی های دانش آموزان، در گروه های درس پژوهی شرکت کرده و به اصلاح ریشه آموزش، یعنی طرح درس و کتب درسی بپردازند.

درس پژوهی دوم ابتدایی

اعضای گروه درس پژوهی دوم ابتدایی چه کسانی هستند؟

به طور کلی اعضای گروه های درس پژوه های مقاطع تحصیلی مختلف را دبیران همان پایه تحصیلی تشکیل می دهند. مثلا برای تشکیل گروه درس پژوهی دوم ابتدایی، جمعی از معلمین مقطع تحصیلی دوم ابتدایی گرد هم می آیند. دلیل استفاده از مدرسان هر مقطع تحصیلی در گروه درس پژوهی آن مقطع این است که معلمان در سال های فعالیت خود تجربیات بسیاری از تدریس بخش های مختلف هر درس و واکنش دانش آموزان به هریک از این درس ها کسب نموده اند. آنان با اهداف هر درس آشنایی کامل دارند و می دانند که اغلب دانش آموزان با ضریب هوشی متوسط، در یادگیری چه مباحثی نقطه ضعف دارند. در نتیجه این آموزگاران هستند که به خوبی با نقایص سیستم آموزشی و کتب آشنایی دارند و بهترین افراد برای پذیرش مسئولیت اصلاح نظام آموزشی در هر مقطع تحصیلی نیز معلم های همان پایه هستند.

درس پژوهی دوم ابتدایی شباهت بسیار زیادی به درس پژوهی در سایر پایه های تحصیلی دارد. زیرا هدف تمامی گروه هی درس پژوهی در مقاطع مختلف تحصیلی تنها یک چیز بوده و آن بهبود کیفیت آموزش است. درس پژوهی دوم ابتدایی دارای روال مشخصی است و از یک الگوریتم خاص پیروی می کند که منجر به رفع یک مشکل در سیستم آموزشی یا طرح درس خواهد شد.

در جلسه آغازین یک فرآیند درس پژوهی دوم دبستان ، معلمانی با سن، تجربه و دانش متفاوت، در گروه گرد یکدیگر می آیند. اما تمامی ای معلم ها یک ویژگی مشترک دارند. یعنی همه آن ها آموزگار پایه دوم دبستان هستند. گروه دبیران با یکدیگر به صحبت و طرح موضوع و مشکل می پردازند. هنگامی که یک همگی مشکل مشخص در آموزش را انتخاب کردند، چرخه اصلی درس پژوهی دوم ابتدایی آغاز خواهد شد.

در شروع این چرخه، گروه معلمان با یکدیگر به بحث و تبادل نظر می پردازند و هریک از آنان با توجه به تجربه خود از کلاس درس، دانش، مهارت ها و دیدگاه شخصی خود، راه حلی برای مساله طرح شده ارائه  می دهد. در پایان این مذاکرات، تیم دبیران برای مشکل مطرح شده در ابتدای جلسه، راه حلی اندیشیده اند. اما این پایان کار نیست. بلکه راه حل پیشنهادی باید پیش از اجرایی شدن آزموده شود.

برای آزمایش راه حل مشکل، یکی از دبیران باید دقیقا همانند کلاس درس به تدریس مبحث مورد نظر بپردازد. در کشورهایی مانند ژاپن که بنیان گذار درس پژوهی در جهان است، یکی از آموزگاران از معلمان دیگر می خواهد که هنگام تدریس بخش مورد نظر در کلاس درس او حضور داشته باشند تا بتوانند از نزدیک میزان یادگیری دانش آموزان و واکنش آن ها به درس جدید را بسنجند و روش پیشنهاد شده را ارزیابی کنند.

جلسه بعدی گروه معلمان درس پژوه به بحث در مورد مزایا و معایب روش پیشنهاد شده اختصاص پیدا می کند. همچنین آنان در این جلسه به رفع ایرادات روش ینهادی خود مشغول می شوند تا به روشی ایده آل تر برسند. اما آیا طرح درس اصلاح شده بدون نقص است؟ پاسخ این سوال باید پس از آزمود شدن شیوه پیشنهادی داده شود. پس مجددا به مرحله قبل بازگشته و دبیر دیگر درس مورد نظر را در کلاس خود تدریس می کند.

چرخه اصلاح و تدریس باید به حدی ادامه پیدا کند که گروه معلمان درس پژوه قادر به بهبود دهی آن نباشند. در واقع باید بهترین روش را بیابند. در نهایت برای آنکه بتوانند تاثیر مفیی در نظام آموزشی بگذارند و به دانش آموزان سراسر کشور کمک کنند تا از بترین نوع آموزش بهره مند شوند، معلمان براساس الگوهای ارائه شده به تهیه گزارش کار خود می پردازند تا در صورت صلاح دید این شیوه ها در نظام آموزشی گنجانده شده و به تمامی دبیران پایه مورد نظر ابلاغ شود.

درس پژوهی دوم ابتدایی

دانلود نمونه درس پژوهی دوم ابتدایی

مطالب بیان شده همگی بروظایف معلمان در ارتقای آموزش دانش آموزان دلالت داشت. اما مسئولین، اولیا و حتی خود دانش آموزان نیز بر بهبود کیفیت آموزش اثر گذار هستند. ما نیز تلاش کرده ایم سهم خود را در قبال سیستم آموزش و پرورش کشورمان بپردازیم و قدمی برای افزایش کیفیت آموزش برداریم تا آیندگان فرصت بهره مندی از بهترین شیوه آموزش را بدست آورند و در نتیجه با ورود نیروهای متخصص و با سواد به ارگان های مختلف، کشورمان در مسیر رشد و تعالی حرکت کند. به همین سبب در این وب سایت نمونه هایی از درس پژوهی های مقاطع مختلف تحصیلی را مطابق با جدید ترین روش ها گرد آوری کرده ایم. کلیه آموزگاران، معلمین خصوصی، اولیا و… می توانند به آسانی آن ها را دانلود نمایند. برای دانلود نمونه درس پژوهی دوم ابتدایی تنها چند قدم ساده را باید پشت سر بگذارید.

در گام اول از منوی سمت راست صفحه گزینه درس پژوهی را یافته و ماوس ود را روی آن نگهدارید. از منوی باز شوند، پایه دوم تحصیلی را پیدا نموده و روی آن کلیک کنید. برای دانلود نمونه درس پژوهی دوم ابتدایی باید بسته به سرعت اینترنت خود، چند ثانیه صبر کنید تا به صفحه جدید راه پیدا نمایید. در صفحه باز شده می توانید تمامی فایل های مربوط به درس پژوهی دوم ابتدایی را مشاهده نمایید. درس مورد نظر و مبحثی که به دنبال آن هستید را از میان فابل های موجود پیدا کنید. روی آن کلیک کرده و مثل همه فایل های دیگر، مراحل دانلود نمونه درس پژوهی مورد نظر خود را طی کنید.

موضوع :
دیدگاه کاربران درباره محصول بالا
  • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با محصول باشد منتشر نخواهد شد.
1