پنل کاربری
عضویت
0

سبد خرید

بانک فایل پژوهشی معلمان

فایل مورد نظر خود را جستجو کنید!!!
تبلیغات تبلیغات

درس پژوهی سوم ابتدایی

مدارس کشور ژاپن یکی از مشهورترین مدارس جهان از لحاظ کیفیت آموزش هستند. اگرچه مدرسه های پیشرفته ترین کشورهای جهان نیز دارای مشکلاتی بوده و دروس تدریس شده در هر کشور کم و بیش دارای اشکالات و معایب گوناگونی می باشد، مدرسه های کشور ژاپن در شناسایی و حل این مشکلات بسیار موفق عمل نموده اند. یکی از شیوه های بسیار موثری که برای ارتقای کیفیت آموزش در ژاپن صورت می گیرد، روشی به نام درس پژوهی است که دارای چند مرحله به ظاهر ساده اما بسیار تاثیر گذار می باشد. قدمت درس پژوهی در کشور ژاپن به بیش از ۱۰۰ سال می رسد و می توان آن را شیوه ای آزموده و تضمین شده دانست. بر اساس تاریخچه بدست آمده از نظام آموزشی ایران، درس پژوهی در کشور ما نیز قدمتی حدودا ۵۰ ساله دارد، که نشان می دهد استفاده از این روش حتی در میان نسل های گذشته نیز قابل قبول و منطقی به نظر می آمده است. درس پژوهی سوم ابتدایی یکی از مهم ترین نمونه های درس پژوهی می باشد. چرا که این فرآیند مربوط به دروس مقطع دبستان است و می تواند آینده تحصیلی دانش آموزان را رقم بزند.

درس پژوهی سوم ابتدایی

گروه درس پژوهی سوم ابتدایی

گروه درس پژوهی سوم دبستان یک گروه تخصصی متشکل از افراد کار آزموده و بسیار با تجربه و با سواد است که به شناسایی مشکلات سیستم آموزشی و مباحثه در گروه و یافتن راه حل هایی برای رهایی از این ایرادات می پردازند. اهضای درس پژوهی سوم ابتدایی، معلم هایی هستند که همگی در پایه سوم دبستان تدریس می کنند و بر کلمه به کلمه کتاب های درسی و طرح درس ها اشراف دارند. به همین دلیل است که می توانند در کوتاه ترین زمان ممکن مشکلات را شناسایی نمایند. از سوی دیگر چون سابقه مار با دانش آموان پایه سوم دبستان را دارند، به خوبی با توانایی ها و روحیه آنان آشنا هستند و طبق تجربیاتی که کسب کرده اند، می دانند چه روش هایی برای آموزش به این کودکان جوابگو بود و بازدهی بالاتری دارد. پس به سادگی برای هر مشکل، راه حلی مطرح می نمایند.

 

شیوه درس پژوهی سوم ابتدایی

برای آنکه فرآیند درس پژوهی سوم ابتدایی دقیق و به شکل مفیدی انجام شود، نیاز است معلمان با دلسوزی تک تک مراحل درس پژوهی را طی کنند و همواره به خاطر داشته باشند که فعالیت درس پژوهی آنان می تواند آینده دانش آموزان و حتی کشور را تحت تاثیر قرار دهد.

در هر گروه درس پژوهی سوم دبستان، تنها معلم های مقطع سوم ابتدایی حضور دارند. با توجه به این که شغل اصلی این افراد تدریس در پایه سوم است، همگی آن ها بارها مطالب درسی را مرور کرده اند و به آن ها تسلط دارند. همچنین تمامی این آموزگاران بارها رفتار دانش آموزان طی تدریس هر مبحث را مشاهده کرده اند و پیش از تدریس هر بخش، مانند یک پیشگو می دانند که اغلب دانش آموزان به سادگی و در مدت کوتاه آن درس را خواهند آموخت یا در یادگیری دچار مشکل می شوند و دبیر باید به چندین شیوه مختلف مبحث مورد نظر را تدریس کند. در نتیجه اعضای گروه های درس پژوهی سوم ابتدایی به آسانی مشکلات مربوط به دروس را یافته و به طرح مساله می پردازند. شاید بتوان مرحله طرح مساله و انتاب مشکل را مهم ترین بخش از درس پژوهی سوم ابتدایی دانست. زیرا در مراحل بعدی قرار است روی این مشکل کار شود و انتخاب هوشمندانه یک عیب در طرح درس، به تحولی عظیم خواهد انجامید.

در مرحله بعدی همین معلمان که سال ها با دانش آموزان متفاوتی سر و کار داشته اند و با چالش های آموزشی دست و پنجه نرم کرده اند، با اتکا بر تجربیات و دانش خود، راه حل هایی برای حل مساله مطرح شده بیان می کنند. نظرات مختلف در گروه مطرح شده و روی آن ا بحث می شود تا در نهایت یک راه حل مناسب برای مساله مورد نظر پیدا شود.

حال نوبت آن است که کارآیی روش پیشنهادی ارزیابی شود. بنابراین یکی از معلم های گروه داوطلب شده و به تدریس آن مبحث می پرازد. سایر معلمین نیز معایب و نقاط قوت روش پیشنهادی را بررسی می کنند. گاه از این تدریس فیلم برداری نیز می شود تا گروه معلمان فرصت داشته باشند که بارها تدریس صورت گرفته را مرور کرده و به ارزیابی آن بپردازند.

پس از مشخص شدن معایب و مزایای راه حل پیشنهاد شده، گروه معلمان مجددا به اصلاح راه حل پیشنهادی خود می پردازند و دوباره زمان ارزیابی رو اصاح شده فرا می رسد. گروه معلمان پس از هر مرتبه تدریس به اصلاح راه حل ود می پردازند تا زمانی که دیگر ایرادی در شیوه ارائ شده پیدا نکنند.

حال وقت آن است که روش پیشنهادی خود را با دیگران به اشتراک بگذارند. برای این کار مطابق با آیین نامه ها و دستورالعمل ها گزارشی از فعالیت گروه خود تهیه کرده و به مسئول مربوطه ارائه می دند تا در صورت صلاح دید وزارت آموزش و پرورش، این شیوه به صورت ابلاغیه، طرح درس و… در اختیار سایر دبیران در سراسر کشور قرار گیرد.

درس پژوهی سوم ابتدایی

دانلود درس پژوهی سوم ابتدایی

دانلود و استفاده از درس پژوهی سوم ابتدایی برای همه کاربران این سایت آزاد است. معلمانی نیاز به یک منبع درس پژوهی مطابق با آخرین تغییرات کتب درسی دارند می توانند از فایل های درس پژوهی سوم ابتدایی استفاده نمایند. همچنین پدر و مادرهایی که برای کمک تحصیلی به فرزندشان نیاز به یک منبع قابل اعتماد را احساس کرده باشند می توانند به سادگی درس پژوهی سوم ابتدایی را دانلود کرده و از آن به طور مفید استفاده نمایند.

به منظور دانلود فایل های درس پژوهی سوم ابتدایی باید در منوی سمت راست صفحه اصلی سایت، گزینه درس پژوهی را یافته و ماوس خود را روی آن قرار دهید. سپس از منوی باز شونده پایه تحصیلی سوم دبستان را انتخاب کنید. طی چند ثانیه به صفحه دیگری که مرتبط با درس پژوهی سوم دبستان است هدایت می شوید. حال باید از میان فایل های موجود درس و مبحث درسی مورد نظر خود را بیابید و مانند یک فایل معمولی آن را دانلود کنید.

موضوع :
دیدگاه کاربران درباره محصول بالا
  • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با محصول باشد منتشر نخواهد شد.
1