پنل کاربری
عضویت
0

سبد خرید

بانک فایل پژوهشی معلمان

فایل مورد نظر خود را جستجو کنید!!!
تبلیغات تبلیغات

درس پژوهی ششم ابتدایی

درس پژوهی، مطالعه، پژوهش، Lesson study و… همگی نام های یک فرآیند تاثیر گذار در نظام آموزشی هستند. این فرآیند در واقع مطالعه و تحقیق در حوزه تدریس و آموزش است که توسط متخصصین همین امر انجام می شود. به عنوان یک مثال می توان درس پژوهی ششم ابتدایی را نام برد. طی فرآیند درس پژوهی پایه ششم دبستان، گروه های مختلفی از معلمان پایه ششم ابتدایی گرد هم می آیند تا با مشارکت و هم فکری کیفیت آموزش را افزایش دهند. آنان طی این فرآیند ممکن تمامی دروس موجود در کتاب های درسی را به دقت مورد بررسی قرار دهند تا ایرادات موجود در طرح درس و محتوای کتاب را پیدا کرده و مطابق با اصول درس پژوهی با آن ها رفتار کنند.

استفاده از تکنیک درس پژوهی می تواند تاثیر قابل توجهی در یادگیری دانش آموزان گذاشته و آنان را برای ورود به دانشگاه ها و تبدیل شدن به نیروهای متخصص آماده نماید. در نتیجه استفاده صحیح از درس پژوهی در دراز مدت اثرات فراوانی بر آینده کشورمان نیز خواهد گذاشت. درس پژوهی ششم ابتدایی یکی از مهم ترین وظایفی است که به گردن معلمین این پایه تحصیلی قرار دارد. زیرا پس از این مقطع دانش آموزان وارد دور متوسطه می شوند و باید در آخرین سال تحصیل خود در مقطع دبستان به مقدار افی دانش و اطلاعات کسب نموده باشند.

درس پژوهی ششم ابتداییدرس پژوهی ششم ابتدایی

آیا درس پژوهی تنها مختص کشور ایران است؟

با توجه به تاریخچه تاسیس مدارس در ایران و مدارک بر جای مانده به نظر می رسد که نوعی از درس پژوهی از حدود ۵۰ سال پیش تا به امروز در نظام آموزشی کشور ما رواج داشته است. اما در جهان، درس پژوهی را متعلق به ایران نمی دانند. بلکه درس پژوهی اصالتا یک شیوه ژاپنی است. البته این تکنیک در مدارس بسیاری از کشورهای پیشرفته در حال اجرا است. مدارس کشور ژاپن نیز از سیستم آموزشی بسیار قدرتمندی استفاده می کنند و معلمان این مدارس درس پژوهی را رکن بسیر مهم در اصلاح آموزش های مدارس این کشور می داند. هم اکنون نیز درس پژوهی با توجه به امکانات موجود در کشورمان به صورت بومی سازی شده در حال اجرا است و نظام آموزشی از اثرات مثبت آن بهره می برد.

 

همه چیز درباره گروه های درس پژوهی ششم ابتدایی

درس پژوهی ششم ابتدایی وظیفه سنگین و خطیری است که در پایان دوره دبستان، در گروه های درس پژوهی پایه ششم انجام می شود. اعضای هر یک از این گروه ها را معلمان پایه ششم دبستان تشکیل می دهند. دبیران مناسب ترین افراد برای انجام درس پژوهی هستند. زیرا

  • آنان به خوبی با مطالب درسی آشنا هستند.
  • تجربه کافی از کار با دانش آموزان مقطع ششم دبستان را دارند.
  • معمولا حین تدریس با مشکلات درسی مواجه می شوند و برای پیدا کردن ایرادات موجود در آموزش به زمان کمتری نیاز دارند.
  • براساس تجربه راه های مناسبی برای جلوگیری از سردرگمی دانش آموزان، به هنگام مواجهه با ایرادات آموزشی در دست دارند.
  • با شرکت در گروه های درس پژوهی می توانند از تجربیات و مهارت های دیگر آموزگاران بهره برده و مهارت های تدریس خود را ارتقا دهند.
  • شرکت در گروه های درس پژوهی به آنان کمک می کند تا شخصیت شغلی خود را بهبود بخشند.
  • و…

معلمان در هر یک از جلسات گروه درس پژوهی ششم ابتدایی به طرح یکی از مشکلات آموزشی می پردازند تا این موقعیت را فراهم آورند که در گروهی متشکل از افراد با ایده ها و تجربیات متفاوت راه حلی برای برطرف نمودن نقایص آموزشی بیابند. در نتیجه گروه دبیران یکا یک مشکلات آموزشی را به نوبت در جلسات مختلف گروه مطرح  می کنند.

بعد از طرح هر مشکل باید راه حل های پیشنهادی هر شخص با دیگر اعضای گروه به اشتراک گذاشته شود. پس هرکدام از دبیران، راه حل یا راه حل های مد نظر خود را مطرح می کند تا در گروه در مورد آن بحث شود. در پایان نیز با توجه به پیشنهادات ارائه شده یک راه حل جامع بدست می آید.

اما این روش جدید هنوز امتحان خود را پس نداده است و مشخص نیست که برای پیاده سازی در نظام آموزشی کل کشور مناسب باشد. به همین دلیل یکی از معلمان گروه به صورت داوطلبانه با شیوه جدید این درس را در کلاس خود تدریس می نماید. سایر اعضای گروه نیز بر این فرآیند نظارت می کنند تا نتیجه شیوه تدریس جدید بر یادگیری و عملکرد دانش آموزان را مشاهده کنند، نقایص آن را شناسایی نموده و برطرف نمایند. البته در حین تدریس به هیچ هنوان مهارت های دبیر مورد نظر مورد ارزیابی قرار نمی گیرد و تمرکز اعضای گروه صرفا بر میزان و نحوه یادگیری دانش آموزان معطوف می شود. پس از تدریس و بست آوردن اطلاعات لازم، اعضای گروه در جلسه بعدی خود به اصلاح شیوه پیشنهادی می پردازند. لازم است هر شیوه پیشنهادی بارها آزموده و اصلاح شود تا در نهایت یک راه حل مناسب و بدون ایراد بدست آید. در پایان کار اعضای گوه یک گزارش از دستاورد خود هیه نموده و آن را با سایرین به اشتراک می گذارند.

درس پژوهی ششم ابتدایی

روش دانلود درس پژوهی ششم ابتدایی

دانلود درس پژوهی ششم ابتدایی مانند دانلود یک فایل معمولی از تمامی وب سایت ها است. برای آنکه بتوانید فایل مورد نظر خود را دانلود کنید لازم است که وارد صفحه مربوط به فایل های درس پژوهی ششم ابتدایی شوید. برای این کار در منوی سمت راست کلمه درس پژوهی را پیدا کنید. با قرار دادن ماوس روی این کلمه، منو باز شده و زیر مجموعه های درس پژوهی به نمایش در خواهد آمد. حال از میان گزینه های موجود، درس پژوهی ششم ابتدایی را انتخاب نمایید. پس از چند ثانیه وارد صفحه مورد نظر می شوید. فایل های درس پژوهی در این صفحه بر اساس درس ها و موضوعات درسی جدا شده اند و با توجه به نام هر فایل می توانید درس پژوهی مورد نظر خود را دانلود نمایید.

فایل های درس پژوهی ششم ابتدایی مطابق با به روز ترین تغییرات کتاب های درسی گرد آوری شده اند و برای استفاده معلمان و والدین بسیار مفید می باشند.

موضوع :
دیدگاه کاربران درباره محصول بالا
  • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با محصول باشد منتشر نخواهد شد.
1