پنل کاربری
عضویت
0

سبد خرید

بانک فایل پژوهشی معلمان

فایل مورد نظر خود را جستجو کنید!!!
تبلیغات تبلیغات

درس پژوهی چهارم ابتدایی

مدرسه مکانی برای تدریس علم و دانش و آموزش صحیح شاخه های علمی متفاوت به فرزندان ما است. همه پدر و مادرها فرزندان خود را با امید کسب علم کافی برای رسیدن به خوشبختی راهی مدرسه می کنند و از نظام آموزشی کشور انتظار دارند جگر گوشه هایشان را در محیطی سالم، به بهترین نحو ممکن آموزش دهند. سازمان آموزش و پرورش نیز با تلاش ها و اصطلاحات فراوان، در راستای رفع تمامی مشکلات موجود می کوشد.اما وجود نقایص ریز و درشت در سیستم آموزشی را نمی توان به هیچ عنوان کتمان کرد. حتی پیشرفته تری مدرسه های جهان نیز دارای ایراداتی در زمینه آموزش هستند. اما مهم آن است که با همکاری دبیران و متخصصین، به محض مشاهده هرگونه نقص در سیستم آموزشی، جلوی آن گرفته شود تا دانش آموزان کمتری با مشکل مواجه شوند و نظام آموزشی با سرعت اصلاح شود. درس پژوهی یکی از شیوه های موثر برای ارتقای کیفیت آموزش بوده و درس پژوهی چهارم ابتدایی یکی از زیرشاخه های مهم آن است.

درس پژوهی چهارم ابتدایی

درس پژوهی، راهی ساده برای ارتفای کیفیت آموزش

اگر با درس پژوهی آشنا شده باشید، حتما با مزایا و تاثیر مستقیم آن با بهبود کیفیت آموزش نیز آشنا هستید. درس پژوهی شیوه ای ژاپنی است که در مدارس پیشرفته کشور ژاپن و بسیاری دیگر از کشورهای توسعه یافته درحال اجزا است. این روش با سرعت ایرادات موجود در طرح درس و مشکلات مربوط به درس را شناسایی کرده و با کمک شایسته ترین افراد که اعضای روه های درس پژوهی هستند، به رفع آن ها می پردازد. درس پژوهی چهارم ابتدایی یکی از مهم ترین اصلاحات در میان مقاطع تحصیلی است که در گروه های درس پژوهی چهارم دبستان اجرا می شود.

گروه درس پژوهی چهارم ابتدایی چیست؟

برای درس پژوهی چهارم ابتدایی نیز مانند مقاطع تحصیلی دیگر، گروه های مخصوص تشکیل می شود. اعضای این گروه ها اید افرادی باشند که به کتاب درسی و روش های تدریس تسلط کامل دارند و تجربه کافی از کار با دانش آوزان کلاس چهارم دبستان را نیز داشته اند. چه کسی بهتر از معلمان پایه چهارم دبستان برای این کار مناسب تر است؟ تمامی اعضای گروه های درس پژوهی چهارم ابتدایی را معلمین همین مقطع تحصیلی تشکیل می دهند.  آنان در جلسات منظمی که تشکبل می دهند، گرد یکیگر آمده و درراستای رفع مشکلات مربوط به دروس می کوشند.

 

روش کار گروه درس پژوهی چهارم ابتدایی

درس پژوهی چهارم ابتدایی از لحاظ مراحل انجام آن تفاوت چندانی با درس پژوهی در سایر مقاطع دبستان ندارد. اما اگر با دقت و نکته سنجی انجام شود، اثرات شگرفی بر سیستم آموزشی خواهد گذاشت.

اعضای گروه درس پژوهی چهارم ابتدایی در ابتدای جلسات خود به طرح یک مشکل می پردازند. با توجه به اینکه تمامی این افراد آموزگار هستند، به خوبی از تمامی نقایص موجود در طرح درس آگاه بوده و بر خط به خط کتاب تسلط دارند. آنان مشکلی را در گروه مطرح کرده و با همفکری یکدیگر به اصلاح آن مشکل می پردازند. اصلاحات ممکن است تغییری در طرح درس یا شیوه آموزش باشد. اما این دبیران خبره، پیش از آنکه نتیجه مشارکت خود را با سایرین به اشتراک بگذارند، ابتدا آن را می آزمایند تا اشکالات احتمالی در شیوه جدید را بیابند. بدین منظور یکی از دبیران گروه به تدریس میحث مورد نظر در کلاس می پردازد و سایر دبیران با حضور در کلاس درس، سطح یادگیری دانش آموزان و واکنش های آنان را می سنجند. حتی ممکن است از تدریس این بخش فیلمی تهیه شود تا بتوانند در گروه به بررسی بهتر آن بپردازند.

در پایان تدریس مجددا حلسه گروه درس پژوهی چهارم ابتدایی تشکیل می شود تا اعضا نظرات خود را در مورد مزیت ها و عیوب روش طراحی شده ارائه کنند. سپس برای اصلاح این روش مجددا مرحله دوم که همان همفکری و بیان نظرات و پیشنهادات است، اجرا می کنند. پس از اینکه گروه دبیران درس پژوه به یک روش اصلاح شده دست یافتند، پیش از به اشتراک گذاشتن روش جدید، دوباره باید آن را بیازمایند. به همین علت است که دبیر دیگری این مبحث را با روش اصلاح شده در کلاس خود تدریس می کند. معمولا گروه معلمان آنقدر به اصلاح روش و تدریس آن می پردازند تا طی چند مرحله به یک شیوه تقریبا بدون ایراد دست پیدا کنند.

در مرحله بعد لازم است دستاورد خود را با سایر همکارانشان به اشتراک بگذارند تا دانش آموزان تمامی  مدارس کشور، فرصت برخورداری از آموزش با کیفیت را داشته باشند. بدین منظور مطابق با ضوابط به نوشتن گزارشی جامع از کار گروهی خود می نمایند و این گزارش مهم را در اختیار مسئول مربوطه قرار می دهند. سازمان آموزش و پرورش پس از انجام بررسی های لازم در صورت صلاح دید این روش را به صورت ابلاغیه یا سایر شیوه ها به اطلاع معلمین چهارم دبستان سراسر کشور خواهد رساند.

درس پژوهی چهارم ابتدایی به نظام آموزشی کشور کمک می کند بدون انجام روش پرهزینه آزمون خطا و بدون اتلاف وقت، به بهترین شکل ممکن از نقایص موجود باخبر شده و در کوتاه ترین زمان ممکن ایرادات موجود را با روش های کارآمد و آزموده شده جایگزین نماید.

درس پژوهی چهارم ابتدایی

آموزش دانلود درس پژوهی چهارم ابتدایی

دانلود درس پژوهی چهارم ابتدایی اصلا کار دشواری نیست و اگر تا کنون از این سایت یا دیگر وب سایت ها فایلی دانلود کرده باشید به سادگی از پس دانلود درس پژوهی چهارم ابتدایی نیز بر خواهید آمد. برای دانلود فایل های درس پژوهی مقطع چهارم دبستان به صفحه اصلی سایت بروید و در منوی سمت راست صفحه به دنبال عبارت درس پژوهی بگردید. با قرار دادن ماوس خود روی این گزینه، یک منوی باز شونده در صفح ظاهر می شود که نام پایه های مختلف تحصیلی در آن نوشته شده است. اکنون روی بخش مربوط به چهارم دبستان کلیک کنید تا به صفحه مربوط به فایل های درس پژوهی چهارم دبستان هدایت شوید. خواهید دید که در صفحه جدید فایل های متفاوتی مربوط به درس پژوهی دروس مختلف پایه چهارم و مباحث وناگون درسی وجود دارد که می توانید همه یا برخی از آن ها را به آسانی و مشابه هر فایل دیگر دانلود نمایید.

موضوع :
دیدگاه کاربران درباره محصول بالا
  • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با محصول باشد منتشر نخواهد شد.
1