پنل کاربری
عضویت
0

سبد خرید

بانک فایل پژوهشی معلمان

فایل مورد نظر خود را جستجو کنید!!!
تبلیغات تبلیغات

طرح کرامت چهارم ابتدایی

طرح کرامت چهارم ابتدایی

طرح کرامت چهارم ابتدایی – واحد کار حجاب – مهارت عفت و حیا

طرح کرامت چهارم ابتدایی

هدف:

۱.دانش آموزان با علت های نیاز به حجاب و رعایت عفاف آشنا خواهند شد.

۲.دانش آموزان به این آگاهی خواهند رسید که حجاب و عفاف از راههای نزدیک تر شدن به خداوندست.

مبانی:

حجاب و عفاف در قاموس بشری، واژه های آشنایی هستند که در گذر زمان از سنت به سوی مدرنیته، فراز و نشیب های زیادی را طی کرده است.

در این میان مردان و زنان (به خصوص زنان) در مسیر تند باد حرکت به سوی مدرنیسم، در معرض برهنگی فرهنگی و فرهنگ برهنگی قرار گرفتند.

مفهوم حجاب -بخش ۱

حجاب را از دو بعد لغوی و اصطلاحی می توان تعریف کرد که در بعد لغوی در ساده ترین تعریف حجاب به معنی پوشش و فاصله میان دو چیز معنا شده است؛

چنان که ابن منظور می نویسد: «الحجاب: الستر… و الحجاب اسم ما احتجب به وکل ما حال بین شیئین: حجاب… و کل شی ءٍٍ منع شیئاً فقد حجبه…»۱؛ (ابن منظور، ۲۰۰۰ م، ج ۴: ۳۶)

طرح کرامت چهارم ابتدایی

از بزرگان دین بیاموزیم:

۱-پیامبر اکرم (ص) :

کسی که نظر به نامحرم را از خوف خداوند ترک کند ، خداوند به او ایمانی عطا می کند که شیرینی آن را در قلبش می یابد .( الحکم الزاهره ، ج ۱ ، ص ۳۰۱ )

۲-پیامبر اکرم  (ص) :

زنی که برای حفظ غیرت ، استقامت ورزید و برای خدا وظیفه خود را به خوبی انجام داد ، خداوند پاداش شهید را به او خواهد داد . ( نوادر راوندی ، ص ۳۷ / بحار ، جلد ۱۰۳ ، ص ۲۵۰ )

۳- پیامبر اکرم (ص):

آن هنگام که پوشش ، سر زنی باشد ، ارزش آن از دنیا و آنچه در آن است بیشتر است . ( نورالشافی  فی الفقه الشافعی )

۴-پیامبر اکرم (ص)  :

هرکه عاشق شد و عفت پیشه کرد و در همین حال از دنیا رفت ، اجر شهید را دارد . ( کنزالعمال ، ح ۷۰۰۰ )

۵-دعای پیامبر نور و رحمت  (ص):

پروردگارا !زنانی که خود را پوشیده نگه می دارند ، مشمول رحمت و غفران خود بگردان . ( مستدرک الوسایل ، ج ۳ ، ص ۲۴۴ )

۶- امام علی (ع)  :

پاداش رزمنده شهید در راه خداوند بالاتر از پاداش انسان پاکدامنی نیست که توان انجام گناه ( را دارد ولی خود را ) آلوده نمی سازد . انسان پاکدامن نزدیک است که فرشته ای از فرشتگان الهی گردد . ( نهج البلاغه ، حکمت ۴۷۴ )

۷-پیامبر اکرم  (ص)  :

زنان خود را با پوشش اندام  و جسم ، از دیدار نامحرمان باز دارید که زنان هرچه پوشیده تر باشند سعادتمند تر هستند  ( سفینه البحار ، ج ۲ ، ص ۲۹۸ )

۸-پیامبر اکرم (ص) :

برای زن سزاوار نیست که هنگام بیرون رفتن از خانه اش لباسش را جمع و فشرده کند  ( محمد محمدی اشتهاردی ، پوشش زن در اسلام ، ص ۱۹ )

۹-امام صادق( ع) :

برای زن مسلمان جایز نیست که روسری ( مقنعه )و پیراهنی برتن کند که بدنش را نپوشاند . ( وسایل الشیعه ، جلد ۳۰ ، ص ۵۱۸۱)

۱۰-امام صادق (ع) فرمودند :

در مورد زینتهایی که جایز است زن در مقابل نامحرم ظاهر کند صورت و کف دو دست است . ( بحار ،ج ۱۰۴ ،ص۳۳ / قرب الاسناد ، ص ۴۰ )

۱۱-رسول خدا (ص) فرمودند:

هر زنی که به خداوند سبحان و روز قیامت ایمان دارد زینتش را برای غیر شوهرش آشکار نمی‌کند و همچنین موی سر و مچ خود را نمایان نمی‌سازد و هر زنی که این کارها را برای غیرشوهرش انجام دهد دین خود را فاسد کرده و خداوند را نسبت به خود خشمگین کرده است.  (مستدرک حاکم ، ج ۲ ،ص۵۴۹)

۱۲-پیامبر اکرم (ص) فرمودند:

بهترین زنان شما، زنی است که برای شوهرش آرایش و خودنمایی کند، اما خود را از نامحرمان بپوشاند.(بحارالانوار، ج ۱۰۳، ص ۲۳۵)

۱۳-  امام صادق  (ع)  فرمودند:

هیچ غنیمتی مانند غنیمتی که آدمی از راه کنترل چشم به دست می آورد نیست، زیرا دیدگان از نگاه به نا محرم فرو بسته نمیشود جز آنکه در قلب او عظمت و جلال الهی مشاهدهمیشود.«مصباحالشریعه،ص۹»

۱۴- پیامبر اکرم ص فرمودند:

همه چشمها در قیامت گریانند، جز سه چشم: چشمی که در دنیا از خوف خدا بگرید و چشمی که از نگاه حرام خودداری کند و چشمی که به خاطر نگهبانی در راه خدا بیداربماند. «نورالثقلین،ج۳،ص۵۸۳»

۱۵- امام علی (ع):

اختلاط و گفتگو مردان با زنان نامحرم سبب نزول بلا و بدبختی خواهد شد ، و دلها را منحرف میسازد. بحارالانوار جلد ۷۴ صفحه ۲۹۱

۱۶-رسول خدا (ص):

بین مردان و زنان نامحرم جدایی ایجاد کنید ( تا با هم برخورد و تماس نداشته باشند ) زیرا هنگامی که آنان رو در روی یکدیگر قرار گرفتند و با هم رفت و آمد داشتند ، جامعه به دردی مبتلا خواهد شد که درمان نخواهد داشت.  بهشت جوانان صفحه ۴۶۸

۱۷- حضرت محمد (ص) :

کسی که چشمانش را از نگاه حرام به زنی پر کند ، خداوند در روز قیامت چشمانش را با میخهای آتشین و آتش پر مینماید و تا زمانی که خداوند بین مردم حکم می نماید ، به دین حالت خواهد بود.آنگاه دستور می رسد که او را به جهنم ببرید. ( در صورتیکه که توبه نکرده باشد ) ثواب الاعمال و عقاب الاعمال صفحه ۶۱۵

 ۱۸- حضرت محمد (ص):

هر خانمی که خود را معطر و خوشبو کند ( عطر بزند ) و سپس از خانه خارج شود ، همواره مورد لعنت خدا و ملائکه خواهد گرفت ، تا وقتی که به خانه برگردد ، هرچند برگشتش به خانه طول بکشد.  فروع کافی جلد ۵ صفحه ۱۶۳، ثواب الاعمال و عقاب الاعمال صفحه ۵۵۹

۱۹- امام علی (ع):

پیوسته امت مسلمان به راه خیر قدم می نهند ، تا زمانی که از فرهنگ و آداب و رسوم ( مانند پوشیدن لباس و غذا خوردن و … ) از کافران تقلید نکنند.و اگر در آداب از بیگانگان پیروی کردند خداوند قادر آنان را ذلیل می گرداند. بحارالانوار جلد ۷۹ ( ۷۶ ) صفحه ۳۰۳ باب التجمل و اظهار النعمه

۲۰- امام صادق (ع):

خداوند به یکی از پیامبران وحی کرد که به مومنان بگو که در لباس ، خوراک و آداب و رسوم ، دشمنان خدا را سرمشق قرار ندهید که اگر چنین کنید شما هم مثل آنان دشمنان خدا محسوب می گردید.  بهشت جوانان صفحه ۴۷۷ ، وسائل الشیعه جلد ۳ صفحه ۲۷۹

۲۱- امام صادق (ع) فرمودند:

هیچ غنیمتی مانند غنیمتی که آدمی از راه کنترل چشم به دست می آورد نیست، زیرا دیدگان از نگاه به نا محرم فرو بسته نمیشود جز آنکه در قلب او عظمت و جلال الهی مشاهده می شود.«مصباح الشریعه، ص ۹»

۲۲- امام صادق (ع)  فرمودند:

خانواده و اموال خود را با قرائت سوره نور حفظ کنید و زنان خود را بوسیله آن مصون و محفوظ نگه دارید زیرا کسی که دائماً روزی یکبار این سوره را قرائت کند، هیچ فردی از اهل منزل او به فحشا کشانده نخواهند شد.«نور الثقلین، ج ۳، ص ۵۸۳»

۲۳-امام علی  (ع) :

به اصحاب خویش فرمودند: هرگاه زنی نظر شما را جلب کرد، فوراً به همسر خود رجوع کنید، زیرا آنچه که نظر شما را جلب نمود در او نیز است و آن مرد نباید به شیطان مهلت نزدیک شدن به قلب خود دهد و باید دیدگان خویش را ازتوجه به آن زن «أجنبی» فرو بندد و اگر دارای همسر نیست دو رکعت نماز گزارد و به حمد و ثنای الهی بپردازد و صلوات بر پیامبر و آل وی فرستد و سپس از خدا درخواست کند تا با رحمت و لطف خود او را از راه دستیابی به حلال، از روی آوردن به حرام بی نیاز کند.«نور الثقلین، ج ۳، ص ۵۸۳»

۲۴- رسول خدا (ص) فرمود:

«بهترین زنان شما، زنی است که برای شوهرش آرایش و خودنمایی کند، اما خود را از نامحرمان بپوشاند». (بحارالانوار، ج ۱۰۳، ص ۲۳۵)

۲۵- امام علی ع گفته است:

زن (باید) مو و سینه و دور گردن و زیر گلوی خود را بپو شاند ( مجمع البیان، ج۷)

۲۶-امام صادق  ع فرمودند:

(روز قیامت) زن زیبا را که به خاطر زیبایی اش در فتنه افتاده است، و فریب زیبائی اش را خورده (و به بی حجابی و بی عفتی و گناه آلوده شده)، برای حساب می آورند. پس به خدا می گوید، خدایا، تو خود مرا زیبا خلق کردی و به سبب آن در فتنه افتادم. پس حضرت مریم – سلام الله علیها – را حاضر می کنند و ندا داده می شود: آیا تو زیباتری یا مریم؟ ما او را در نهایت زیبائی آفریدیم، امّا او گناه نکربحارالانوار، ج ۱۲، ص ۲۴۱»

۲۷- رسول خدا (ص) فرمودند:

زن در نزد نامحرمان، باید چهار لباس داشته باشد: ۱-چادر ۲-مقنعه- ۳-  پیراهن ۴- شلوار.«تفسیر نور الثقلین، ج ۳، ص ۶۲۴»

۲۸-حضرت محمد (ص):

کسی که خود را شبیه غیر مسلمان درآورد ، از ما نیست.  نهج الفصاحه صفحه ۵۰۹ ، بهشت جوانان صفحه ۱۶۷

۲۹- حضرت محمد (ص):

کسی که با زن نامحرمی دست بدهد ، در روز قیامت در حالی می آید که دستهایش به گردنش بسته شده است . آن گاه دستور می رسد او را به جهنم ببرید. ( در صورتیکه که توبه نکرده باشد )  ثواب الاعمال و عقاب الاعمال صفحه ۶۰۷

۳۰- امام علی (ع) :

من و پیامبر در یک روز ابرى و بارانى در بقیع نشسته بودیم که زنى سوار بر الاغ از آن جا گذشت و دست الاغش در گودالى فرو رفت و زن به زمین افتاد . پیامبر صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم رویش را برگرداند . حاضران عرض کردند : اى رسول خدا ! آن زن شلوار به پا دارد . پیامبر سه بار فرمود : خدایا ! زنان شلوار پوش را بیامرز . اى مردم ! شلوار بپوشید که شلوار پوشاترین جامه‏ هاى شماست و زنان خود را در موقعى که بیرون میآیند با شلوار حفظ کنید .تنبیه الخواطر : ۲ / ۷۸ ، منتخب میزان الحکمه : ۱۳۰

۳۱- حضرت فاطمه زهرا  (س)

در آخرین روزهای عمر پر برکتشان ضمن وصیّتی به اسماء فرمودند: من بسیار زشت و زننده می دانم که جنازه زنان را پس از مرگ با انداختن پارچه ای روی بدنش تشییع می کنند. و افرادی اندام و حجم بدن او را مشاهده کرده و برای دیگران تعریف می نمایند. مرا بر تختی که اطرافش پوشیده نیست و مانع مشاهده دیگران نباشد قرار مده ـ بلکه مرا با پوشش کامل تشییع کن ـ، خداوند تو را از آتش جهنّم مستور و محفوظ نماید.تهذیب الأحکام، ج ۱، ص ۴۲۹

۳۲- رسول خدا (ص) فرمود:

«بهترین زنان شما، زنی است که برای شوهرش آرایش و خودنمایی کند، اما خود را از نامحرمان بپوشاند». (بحارالانوار، ج ۱۰۳، ص ۲۳۵)

۳۳- حضرت محمد (ص)  :

کسی که با زن نامحرمی شوخی کند ، در مقابل هر کلمه ای که در دنیا به او گفته است ، هزار سال حبس میشود. ثواب الاعمال و عقاب الاعمال صفحه ۶۰۷

۳۴- رسول اکرم (ص) :

در حالیکه به زنی که جامه های های نازک و بدن نما پوشیده بود روی خویش را ازوی برگرداند و فرمودند: همین که زن به حد بلوغ رسید سزاوار نیست چیزی از بدن او دیده شود مگر ازمچ دست به پایین و صورتش(الدرالمنثورج ۵)

۳۵- رسول خدا (ص) :

بین مردان و زنان نامحرم جدایی ایجاد کنید ( تا با هم برخورد و تماس بی  دلیل  نداشته باشند ) زیرا هنگامی که آنان رو در روی یکدیگر قرار گرفتند و با هم رفت و آمد داشتند ، جامعه به دردی مبتلا خواهد شد که درمان نخواهد داشت.  بهشت جوانان صفحه ۴۶۸

۳۶- امام صادق (ع) :

خداوند به یکی از پیامبران وحی کرد که به مومنان بگو که در لباس ، خوراک و آداب و رسوم ، دشمنان خدا را سرمشق قرار ندهید که اگر چنین کنید شما هم مثل آنان دشمنان خدا محسوب می گردید.  بهشت جوانان صفحه ۴۷۷ ، وسائل الشیعه جلد ۳ صفحه ۲۷۹

۳۷-امام رضا (ع) فرمود:

نگاه کردن به موهای زنان نامحرم حرام است زیرا این نگاه مرد را تهییج و تحریک نموده واین تحریک و تهییج شخص را به فساد و چیزی که حلال و پسندیده نیست می کشاند – علل الشرایع ج۲ص۵۶۴-

 ۳۸- حجاب عاشورایی

– دختر ۶ ساله حضرت اباعبدالله الحسین ( علیه السلام) در مجلس یزید با آستین خود روی خود را گرفته بود و اشک می ریخت . یزید پرسید چرا گریه می کنی ؟ فرمود : چگونه گریه نکند کسی که پوشش و نقابی برای او نیست که صورت خود رااز تو و حضار مجلست بپوشاند . ( ترجمه نفس المهموم ، ص۲۲۱ )

۳۹- حضرت رسول اکرم ( ص ) :

یکی از گروهی که وارد جهنم می شوند زنان بدحجابی هستند که برای فتنه و فریب مردان خود را آرایش و زینت می کنند . ( کنزالعمال ، ج ۱۶ ، ص ۳۸۳)

۴۰- امام صادق (ع) :

حیا و ایمان هم سنگ و هم دوش یکدیگرند هنگامی که یکی از آن برود دیگری در پی آن برود . ( کافی ، ج ۲)

طرح کرامت چهارم ابتدایی

بخش دوم: شیوه کار با دانش آموزان (فعالیت ها)

فعالیت شماره ۱ : قصه گویی

فعالیت شماره ۳ : شعرخوانی

فعالیت شماره ۴: تکمیل برگ شکوفه

فعالیت شماره ۵ : زنگ تفریح

لطیفه

مسابقه

فعالیت شماره ۶ : شعار واحد کار

تکمیل برگ شکوفه واحد کار ” واحد کار حجاب – مهارت عفت و حیا”

همچنین ببینید:

دانلود طرح های کرامت پایه اول ابتدایی

دانلود طرح های کرامت پایه دوم ابتدایی

دانلود طرح های کرامت پایه سوم ابتدایی

دانلود طرح های کرامت پایه چهارم ابتدایی

دانلود طرح های کرامت پایه پنجم ابتدایی

دانلود طرح های کرامت پایه ششم ابتدایی

منبع اختصاصی : معلم بلاگ

موضوع :
دیدگاه کاربران درباره محصول بالا
  • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با محصول باشد منتشر نخواهد شد.
1