پنل کاربری
عضویت
0

سبد خرید

بانک فایل پژوهشی معلمان

فایل مورد نظر خود را جستجو کنید!!!
تبلیغات تبلیغات

درس پژوهی پنجم ابتدایی

آموزگاری و تدریس وظیفه ای بسیار مهم و باری بسیار سنگین است که بر دوش برخی از انسان ها نهاده می شود. آموزگاران باید با آرامش و بیانی شیوا به تدریس مطالب گوناگون بپردازند. در این میان معلمین مقطع دبستان باید به روحیه حساس کودکان نیز توجه ویژه ای داشته باشند و با هوشیاری آنان را به سوی موفقیت سوق دهند. اما هر چقدر که یک معلم تلاش کند و با بردباری به حل مشکلات درسی و ختی غیر درسی دانش آموزان بپردازد، باز هم نقایص در طرح درس، چیدمان دروس و کتب درسی وجود دارد که ممکن است باعث بروز مشکلات درسی در دانش آموزان شود. متاسفانه این مشکلات حین تدوین کتب و طرح درس نمایان نمی شوند و باید با شیوه های گوناگون که مهم ترین آن ها درس پژوهی است، به شناسایی و حل این مشکلات پرداخت. درس پژوهی پنجم ابتدایی یکی از نمونه های تخصصی این فرآیند است که در گروه های درس پژوهی به آن رسیدگی می شود.

درس پژوهی پنجم ابتدایی

درس پژوهی چیست؟

درس پژوهی در حقیقت یک ابزار آموزشی است که از آن برای اصلاح آموزش و افزایش بازده دانش آموزان استفاده می شود. همچنین درس پژوهی را می توان یک مدل برای بالابردن استانداردهای آموزش دانست. با توجه به مدارک تاریخی بدست آمده به نظر می رسد که درس پژوهی در ایران بیشتر از نیم قرن سابقه دارد. اما این فرآیند آموزشی ریشه در مدارس کشور ژاپن داشته و بیش از صد سال است که از این روش در مدرسه های این کشور استفاده می گردد.

درس پژوهی معلمان را از خود محوری باز می دارد و محیطی فراهم می آورد تا آموزگاران بتوانند به بحث و تبادل نظر با یکدیگر پرداخته و دانش و اطلاعات خود را به روز نمایند. فرآیند درس پژوهی شامل چند مرحله ساده و تکرار شونده است. این مراحل به شرح زیر هستند:

مرحله اول: انتخاب مساله. در این مرحله به شناسایی و معرفی یک مشکل پرداخت می شود تا اعضای گروه برای حل آن نظراتی ارائه دهند.

مرحله  دوم: حل مساله. در این قدم از درس پژوهی، هریک از معلمان براساس مهارت، تجربه و دانش خود راه حل های گوناگونی برای حل مساله ارائه می دهند.

مرحل سوم: جمع بندی: در این قسمت راه حل های معلمان جمع بندی شده و یک شیوه جدید ارائه می شود.

مرحله چهارم: آزمایش. در این مرحله باید راه حل ارائه شده آزموده شود. در نتیجه یکی از معلمین در حضور سایر هم گرووه های خود به تدریس می پردازد. این معلم در تدریس خود از شیوه ای که توسط گروه ارائه شد استفاده می کند و سایر دبیران این فرصت را دارند که ایرادات روش ارائه شده را بسنجند.

مرحله پنجم: اصلاح. پس از تدریس معلم اول، ایراداتی در روش پیشنهادی دیده خواهد شد که باید برای رفع آن ها کوشید. به همین علت گروه معلم ها به اصلاح راه حل پیشنهادی خود می پردازند.

مرحله شششم: بازگشت به مرحله چهارم. همانطور که مشخص است هنوز هم امکان دارد در روش اصلاح شده ایراداتی نهفته باشد. به همین سبب نیاز است تا معلم دیگری آن را در کلاس تدریس نماید، گروه معلمان نتایج را مشاهده کنند، ایرادات احتمالی برطرف شود، روش قدیمی اصلاح گردد و مجددا آزمایش شود.

مرحل هفتم: اشتراک گذاری. چرخه اصلاح روش و آزمایش آن تا زمانی ادامه می یابد که گروه معلمان هیچ ایراد دیگری از روش اصلاح شد خود نگیرند. حال زمان نوشتن گزارش کتبی و اشتراک گذاری آن با دبیران سراسر کشور فرا می رسد.

 

اعضای گروه درس پژوهی پنجم ابتدایی چه کسانی هستند؟

حال که به طور مختصر با فرآیند درس پژوهی آشنا شده اید، ممکن است بپرسید که درس پژوهی پنجم ابتدایی یا سایر پایه های تحصیلی چه افرادی هستند؟ در جواب این سوال باید گفت که در هر گروه درس پژوهی تعدادی از معلمان هم پایه گرد هم می آیند و در مورد مشکلات موجود در همان پایه تحصیلی چاره اندیشی می کنند. برای مثال اعضای گروه درس پژوهی پنجم ابتدایی، معلمان مقطع پنجم دبستان هستند و تنها در خصوص تخصص خود، یعنی مسائل درسی پایه پنجم دبستان به مباحثه می پردازند. لازم به ذکر است که برای هر پایه تحصیلی تعداد زیادی گروه درس پژوهی تشکیل می شود.

 

درس پژوهی پنجم ابتدایی دارای چه مزایایی است؟

درس پژوهی روشی موفق برای بهبود کیفیت آموزش است و امروزه در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان در حال اجرا می باشد. درس پژوهی به دبیران کمک می کند حین تبادل نظر با سایر همکاران خود، از تجربیات آنان برای بهبود توانایی های خود استفاده کنند. همچنین درس پژوهی به بهبود شخصیت خرفه ای معلمان کمک قابل توجهی می کند. درس پژوهی پنجم ابتدایی می تواند از هدر رفتن هزینه های اضافی برای تدوین کتب درسی پایه پنجم دبستان جلوگیری کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن، به شیوه ای سودمند به اصلاح کتب درسی و سیتم آموزشی بپردازد. استفاده از این روش آموزشی علاوه بر آنکه موجب می شود معلم ها به صورت تخصصی تر در حرفه خود به فعالیت بپردازند، در نهایت باعث بالا رفتن کیفیت آموزش و افزایش بازده دانش آموزان می شود و در نهایت نسلی توانمند برای فعالیت در سمت های شغلی گوناگون کشور تربیت خواهد شد.

درس پژوهی پنجم ابتدایی

دانلود درس پژوهی پنجم ابتدایی

فایل های درس پژوهی پنجم ابتدایی می تواند به عنوان یک یار کمکی برای والدین باشد تا هنگام کمک به فرزندانشان در رفع مشکلات درسی، با استفاده از این الگوها و اتکا به مطالب فایل های درس پژوهی، مطابق با شیوه صحیح تدریس در مدرسه به کودکان خود آموزش دهند. همچنین در دسترس بودن فایل های درس پژوهی پنجم ابتدایی که کاملا مطابق با آخرین تغییرات کتاب درسی گرد آوری شده است، به آموزگاران کمک می کند هر زمان، حتی در کلاس درس و توسط تلفن همراه خود از این نمونه ها استفاده نمایند.

در صورتی که تمایل دارید از نمونه های درس پژوهی پنجم ابتدایی موجود در این سایت استفاده کنید، باید در منوی سمت راست که صفحه اصلی سایت دیده می شود، عبارت درس پژوهی را پیدا نمایید. زمانی که ماوس خود را روی این گزینه نگه دارید یک لیست از مقاطع تحصیلی متفاوت باز می شود که باید از میان آن ها پایه پنجم دبستان را انتخاب کنید. در ادامه وارد صفحه ای خواهید شد که در آن فایل های متفاوت درس پژوهی پنجم ابتدایی وجود دارد و باید درس و مبحث مورد نظر خود را انتخاب و دانلود نمایید.

موضوع :
دیدگاه کاربران درباره محصول بالا
  • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با محصول باشد منتشر نخواهد شد.
1