پنل کاربری
عضویت
0

سبد خرید

بانک فایل پژوهشی معلمان

فایل مورد نظر خود را جستجو کنید!!!
تبلیغات تبلیغات

طرح کرامت پایه چهارم

طرح کرامت پایه چهارم

طرح کرامت پایه چهارم

واحد کار: حفظ اسرار

مهارت: رازداری

هدف:

۱.دانش آموزان خواهند کوشید در حفظ اسرار دیگران امانتدار خوبی باشند.

۲.دانش آموزان با حفظ اسرار دیگران و عدم فاش کردن آنها،دوستی محکمتری با اجتماع خواهند داشت.

طرح کرامت پایه چهارم

مبانی:

رازداری، صفتی خدایی

راز، هر سر نهفته و نهانی است که آشکار شدن آن می تواند تأثیرات مهم و منفی بجا گذارد. هر انسان و جامعه ای رازی دارد که افشای آن را دوست نمی دارد و می کوشد تا آن را مکتوم دارد و آشکار نسازد.

زندگی، سرتاسر رمزآلود و رازاندود است؛ هر انسانی رازی دارد که جزو مگوها و اسرار اوست و آشکار شدن آن را خوش نمی دارد، بنابراین کسی را که تلاش می کند آن را آشکار سازد یا پرده از روی آن بردارد و کشف سر نماید، دشمن می دارد؛ چراکه ورود به این عرصه را، ورود به عرصه حریم خصوصی خود می داند و به شدت با آن مبارزه می کند.

از سر الهی تا سر خانوادگی

راز و سر، اموری مکتوم و نهانی است که در زندگی هر انسانی یافت می شود. ویژگی راز آن است که می بایست پنهان باشد؛ برخی گمان می کنند که رازها تنها شامل خیانت ها، گناهان، انجام محرمات، امور زشت و بدی است که می بایست آن را کتمان کرد و پرده از آن برنداشت؛ زیرا گند آن عالم و آدم را می گیرد اما باید گفت که لزوماً همه رازها به این مجموعه های منفی محدود نمیشود، بلکه شامل اسراری هم می شود که بسیار خوب و امری ارزشی است ولی نمی بایست دوست و دشمن از آن آگاه شود؛ زیرا آگاهی دیگران از راز، همان و سوء استفاده بدخواهان از آن همان؛

طرح کرامت پایه چهارم

آیات و احادیث قرآن و ائمه معصوم

دیدگاه قرآن در رابطه با رازداری

خداوند متعال در آیه ۲۶ سوره جن در رابطه با رازداری فرموده است: «عَالِمُ الْغَیْبِ فَلَا یُظْهِرُ عَلَى غَیْبِهِ أَحَدًا؛ داناى نهان است و کسى را بر غیب خود آگاه نمى‏‌کند» خداوند متعال، از همه‌ی اسرار مطلع است و از تمام اتفاقات، آگاه؛ اما با این وجود، هیچ کس از اسرار غیب او آگاه نیست. خداوند متعال خود، رازهای بندگانش را می‌پوشاند و به همین دلیل بر رازداری تاکید دارد.

در آیه ۷۴ سوره توبه در این رابطه آمده است:

«یَحْلِفُونَ بِاللّهِ مَا قَالُواْ وَلَقَدْ قَالُواْ کَلِمَهَ الْکُفْرِ وَکَفَرُواْ بَعْدَ إِسْلاَمِهِمْ وَهَمُّواْ بِمَا لَمْ یَنَالُواْ وَمَا نَقَمُواْ إِلاَّ أَنْ أَغْنَاهُمُ اللّهُ وَرَسُولُهُ مِن فَضْلِهِ فَإِن یَتُوبُواْ یَکُ خَیْرًا لَّهُمْ وَإِن یَتَوَلَّوْا یُعَذِّبْهُمُ اللّهُ عَذَابًا أَلِیمًا فِی الدُّنْیَا وَالآخِرَهِ وَمَا لَهُمْ فِی الأَرْضِ مِن وَلِیٍّ وَلاَ نَصِیرٍ؛ به خدا سوگند مى‏‌خورند که [سخن ناروا] نگفته‏‌اند در حالى‌که قطعا سخن کفر گفته و پس از اسلام آوردنشان کفر ورزیده‌‏اند و بر آن‌چه موفق به انجام آن نشدند همت گماشتند و به عیب‌جویى برنخاستند مگر [بعد از] آن‌که خدا و پیامبرش از فضل خود آنان را بى‏‌نیاز گردانیدند پس اگر توبه کنند براى آنان بهتر است و اگر روى برتابند خدا آنان را در دنیا و آخرت عذابى دردناک مى‏‌کند و در روى زمین یار و یاورى نخواهند داشت».

در آیه ۵ سوره یوسف نیز در رابطه با رازداری آمده است:

«قَالَ یَا بُنَیَّ لاَ تَقْصُصْ رُؤْیَاکَ عَلَى إِخْوَتِکَ فَیَکِیدُواْ لَکَ کَیْدًا إِنَّ الشَّیْطَانَ لِلإِنسَانِ عَدُوٌّ مُّبِینٌ؛[یعقوب] گفت اى پسرک من خوابت را براى برادرانت‏ حکایت مکن که براى تو نیرنگى مى‏‌اندیشند زیرا شیطان براى آدمى دشمنى آشکار است».

در احادیث اسلامى درباره رازدارى و ترک افشاى سرّ تعبیرات گوناگونى دیده مى شود که نشان دهنده اهتمام اسلام به این موضوع است تا آنجا که اسرار دیگران به منزله امانتهاى آنها شمرده شده و افشاى سرّ به عنوان خیانت در امانت است.

حدیث ۱

در حدیثى از رسول خدا(صلى الله علیه وآله) مى خوانیم: «اِذا حَدَّثَ الرَّجُلُ اَلْحَدِیثَ ثُمَّ اِلْتَفَتَ فَهِىَ اَمانَهٌ; هنگامى که شخصى سخنى با دیگرى مى گوید سپس به اطراف خود نگاه مى کند (که دیگرى آن را نشنود) آن بمنزله امانت است (و افشاء این سرّ همچون خیانت در امانت است).

حدیث ۲

در حدیثى از امیرمؤمنان على(علیه السلام) مى خوانیم: «مَنْ اَفْشى سِرّاً اِسْتَودَعَهُ فَقَدْ خانَ; هر کس سرّى را که به او سپرده شده فاش کند خیانت کرده است.

حدیث ۳

در حدیث دیگرى از همان حضرت مى خوانیم: «مَنْ کَشَفَ حِجابَ اَخِیْهِ اِنْکَشَفَ حِجابَ بَیْتِهِ; کسى که پرده از روى اسرار برادر مسلمانش بردارد خداوند عیوب اسرار او را بر ملا مى کند».

حدیث ۴

در حدیث دیگرى از امیرمؤمنان(علیه السلام) مى خوانیم: «جُمِعَ خَیْرُ الدُّنیا وَ الآخرهِ فِى کِتْمانِ السِرِّ وَ مُصادِقَهُ الأخْیارِ وَ جَمِیعَ الشَّرِ فِى الأذاعَهِ وَ مُواخاهُ الأَشرار; تمام خیر دنیا و آخرت در دو چیز جمع شده; در رازدارى و دوستى با نیکان و تمام بدى ها در دو چیز جمع است افشاى سرّ و دوستى با بدان».

حدیث ۵

در حدیث دیگرى مى خوانیم که پیامبر(صلى الله علیه وآله) در مواعظ خویش به ابوذر چنین فرمود: «یا اَباذَرُ اَلَْمجالِسُ بِالاَْمانَهِ، وَ اِفْشاءُ سِرِّ اَخیکَ خِیانَهٌ، فَاجْتَنِبْ ذلِکَ; جلسات خصوصى امانت است، و افشاء سرّ برادر مؤمن خیانت مى باشد، از آن بپرهیز».

رازدارى شاخه هاى متعددى دارد:

۱ـ حفظ اسرار دیگران;

۲ـ حفظ اسرار خویشتن;

۳ـ حفظ اسرار اولیاء دین;

۴ـ اسرار نظام و حکومت اسلامى.

روایات ائمه :

۱

در حدیثى از امیرمؤمنان على(علیه السلام) مى خوانیم: «سِرُّکَ سُرُورُکَ اِنْ کَتَمْتَهُ وَ اِنْ اَذَعْتَهُ کانَ ثُبُورَکَ; سرّ تو مایه سرور و خوشحالى تو است به شرط آن که آن را کتمان کنى، و اگر آن را افشا کنى (اى بسا) مایه هلاک تو مى شود».

۲

در تعبیر دیگر مى فرماید: «سِرُّکَ اَسیرُکَ فَاِنْ اَفْشَیْتَهُ سِرْتَ اَسیرَهُ; سرّ تو اسیر تو است اگر آن را افشا کنى تو اسیر او مى شوى».

۳

باز در حدیث دیگرى از همان بزرگوار آمده است: «صَدْرُ الْعاقِلِ صُنْدُوقُ سِرِّهِ; سینه عاقل صندوق سرّ او است».

۴

در حدیثى از امام صادق(علیه السلام) مى خوانیم: «سِرُّکَ مِنْ دَمِکَ فَلا یَجْرِیَنَّ مِنْ غَیْرِ اَوْداجِکَ; سرّ تو به منزله خون تو است که فقط باید در رگ هاى تو جارى باشد».

در ذیل به بخشى از روایاتى که در زمینه کتمان اسرار معصومین(علیهم السلام) وارد شده اشاره مى کنیم:

حدیث۱

در حدیثى از امام صادق(علیه السلام) مى خوانیم: «اِذا تَقارَبَ هذا الاَْمْرُ کانَ اَشَدُّ لِلتَّقِیَّهِ; هنگامى که امر قیام ما نزدیک مى شود تقیه و کتمان را بیشتر کنید». (و در حفظ اسرار بکوشید).

حدیث۲

در حدیث دیگرى از همان امام همام مى خوانیم: «مَنْ اَفْشى سِرَّنا اَهْلَ الْبَیْتِ اَذاقَهُ اللّهُ حَرَّ الْحَدِیِد; کسى که اسرار ما اهل بیت(علیهم السلام) را افشا کند، خداوند گرمى آهن را به او مى چشاند» (این تعبیر ممکن است اشاره به گرمى سلاح دشمنان بر پیکر او باشد).

حدیث۳

در حدیث دیگرى از امام حسن عسکرى مى خوانیم که به یکى از یاران خود فرمود:

«آمُرُکَ اَنْ تَصُونَ دِیْنَکَ وَ عِلْمَنا الَّذِى اَوْدَعْناکَ، وَ اَسْرارَنا الَّذِى حَمَّلْناکَ فَلا تُبْدِ عُلوُمَنا لِمَنْ یُقابِلُها بِالْعِنادِ…و لا تُفْشِ سِرَّنا اِلى مَنْ یَشْنَعُ عَلَیْنا عِنْدَ الْجاهِلِینَ بِاَحْوالِنا; به تو دستور مى دهم که دین خود را مصوم دارى، و دانشى را که نزد تو به ودیعت گذاردیم حفظ کنى، و همچنین اسرار خود را که به تو سپردیم، بنابراین علوم ما را نزد افراد لجوج که با آن به دشمنى بر مى خیزند آشکار مکن، و اسرار ما را نزد بى خبران نسبت به احوال ما که آن را عیب بر ما مى گیرند افشا ننما».

از این حدیث شریف در ضمن معلوم مى شود که بیان کردن اسرار ائمه(علیهم السلام) نزد آگاهان و افراد حق جو و حق طلب، هیچ مشکلى ندارد، این افراد عنود و لجوج هستند که اگر مقامات اهل بیت(علیهم السلام) و فضایل آنان و علومشان را در معارف اسلامى و احکام بشنوند بر آن خرده مى گیرند و بد و بیراه مى گویند و ایجاد مزاحمت براى پیروان مکتب اهل بیت(علیهم السلام) مى نمایند.

حدیث۴

در حدیثى از امام صادق(علیهم السلام) مى خوانیم که فرمود: «اِمْتَحِنُوا شِیْعَتَنا عِنْدَ ثَلاث: عِنْدَ مَواقِیتِ الصَّلاهِ کَیْفَ مُحافِظَتُهُمْ عَلَیْها، وَ عِنْدَ اَسْرارَهُمْ کَیْفَ حِفْظُهُمْ لَها عَنْ عَدُوّنا وَ اِلَى اَمْوالِهِمْ کَیْفَ مُواساتِهِمْ لاِِخْوانِهِمْ فِیها; شیعیان ما را با سه چیز امتحان کنید، یکى با وقت نماز که چگونه آن را حفظ مى کنند (آیا نمازها را اول وقت مى خوانند) و دیگر با اسرارى که نزد آنها است چگونه آن را از دشمنان محافظت مى نمایند، و سوم نسبت به اموالشان، آیا مواسات با برادران دینى خود در آن دارند؟».

حدیث۵

در حدیث دیگرى از امام صادق(علیه السلام) آمده است که فرمود: «ما قَتَلنا مَنْ اَذاعَ حَدِیثَنا قَتْلَ خَطَاء وَلکِنْ قَتَلَنا قَتْلَ عَمْد; کسى که اسرار ما را فاش کند ما را به صورت قتل خطا نکشته، بلکه به صورت قتل عمد کشته است».

حدیث۶

در واقع بسیارى از مشکلات ائمه(علیهم السلام) و گرفتارى آنها در چنگال ظالمان بى رحم و دشمنان سرسخت و حسود اهل بیت(علیهم السلام) به خاطر این بود که بعضى از شیعیان که زبان آنها چاک و بند درستى نداشت مطالبى درباره فضائل آن بزرگواران یا ضعف ها و رذائل دشمنان آنها مى شنیدند و آن را فاش مى کردند، و به گوش حکام ظالم وقت مى رسید، و مایه دردسر مى شد و گاه به قتل آن بزرگواران مى انجامید، همچنین اخبارى که درباره قائم اهل بیت(علیهم السلام) و انتقام او از دشمنان بوده که سخت مایه وحشت دشمنان مى شد، هنگامى که افشا مى گشت، مشکلات عظیمى براى آن بزرگواران به دست مى آمد.

حدیث۷

در حدیث دیگرى که همان مضمون حدیث سابق را به شکل تازه اى دنبال مى کند از همان بزرگوار مى خوانیم که در تفسى آیه شریفه «وَ یَقْتُلُونَ الاَْنْبِیاءَ بِغَیْرِ حَقٍّ; آنها ـ یعنى یهود ـ پیامبران خدا را به ناحق مى کشند» مى فرماید: «اَما وَاللّه ما قَتَلُوهُمْ بِاَسْیافِهِمْ وَلکِنْ اَذاعُوا سِرَّهُمْ وَ اَفْشَوْا عَلَیْهِمْ فَقُتِلُوا; به خدا سوگند آنها پیامبران را با شمشیرشان نکشتند، بلکه اسرار آنها را فاش کردند (و دشمنان حق ترسیدند مزاحمى براى تخت و تاج حکومتشان پیدا شود) در نتیجه پیامبران الهى کشته شدند».

در روایات اسلامى به این مسأله نیز اشاره شده و تعبیرهاى پرمعنایى در این روایات دیده مى شود از جمله:

۱ـ امیرمؤمنان على(علیه السلام) مى فرماید:

«اَلظَّفَرُ بِالْحَزْمِ وَ الْحَزْمُ بِاِجالَهِ الرَّأْىِ وَ الرَّأْىُ بِتَحصِینِ الاَْسْرارِ; پیروزى در پرتو دوراندیشى است، و دوراندیشى در به کارگیرى صحیح اندیشه است، و اندیشه صحیح با نگهدارى و رازدارى میسّر است».

۲ـ در حدیثى از امام صادق(علیه السلام) مى خوانیم که فرمود:

«اِنَّ اللّهَ عَزَّ وَ جَّلَ عَیَّرَ قَوْماً بِالاِْذاعَهِ، فَقالَ اِذا جائَهُمْ اَمْرٌ مِنَ الاَْمْنِ اَو الْخَوْفِ اَذاعُوا بِهِ، فَاِیّاکُمْ وَالاِْذاعَهَ; خداوند متعال گروهى را به خاطر افشاى اسرار سرزنش فرموده و گفته است هنگامى که مطلبى درباره امنیت یا خوف (پیروزى یا شکست) به آنها مى رسد، فوراً آن را فاش مى کنند(یا آنها را به عنوان پیروزى از خطرات دشمن غافل مى سازند و یا به عنوان شکست مأیوس مى کنند) بنابراین از افشاء اسرار بپرهیزید».

۳ـ در حدیث دیگرى از امام باقر(علیه السلام) مى خوانیم:

«اِظْهارُ الشَّىء قَبْلَ اَنْ یَسْتَحْکُمَ مَفْسَدَهٌ لَهُ; اظهار کردن چیزى قبل از آن که استحکام یابد، سبب فساد آن مى شود». (چرا که مخالفان آگاه مى شوند و سنگ در راه آن مى اندازند، و چه بسا از رسیدن به نتیجه مانع مى شوند).

طرح کرامت پایه چهارم

همچنین ببینید:

دانلود طرح های کرامت پایه اول ابتدایی

دانلود طرح های کرامت پایه دوم ابتدایی

دانلود طرح های کرامت پایه سوم ابتدایی

دانلود طرح های کرامت پایه چهارم ابتدایی

دانلود طرح های کرامت پایه پنجم ابتدایی

دانلود طرح های کرامت پایه ششم ابتدایی

منبع اختصاصی : معلم بلاگ

موضوع :
دیدگاه کاربران درباره محصول بالا
  • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با محصول باشد منتشر نخواهد شد.
1