پنل کاربری
عضویت
0

سبد خرید

بانک فایل پژوهشی معلمان

فایل مورد نظر خود را جستجو کنید!!!
تبلیغات تبلیغات
آیا میدانستید

نقش تربیتی سبک زندگی خانواده در تربیت نوجوانان دفاع مقدس

نقش تربیتی سبک زندگی خانواده در تربیت نوجوانان دفاع مقدس مقاله کامل در قالب ورد و قابل ویرایش در ۳۱ صفحه

مقاله نقش تربیتی سبک زندگی خانواده در تربیت نوجوانان دفاع مقدس توسط بانک فایل پژوهشی معلمان طراحی و تدوین گردیده است و بسیار کامل و شامل کلیه موارد مورد نیاز در یک مقاله علمی پژوهشی است. بخشی از مقاله نقش تربیتی سبک زندگی خانواده در تربیت نوجوانان دفاع مقدس را مشاهده می کنیم .

چکیده

خانواده و سبک زندگی در خانواده  به عنوان یک نهاد اجتماعی کوچک یک از پر نقش ترین نهادهای اجتماعی در سالهای دفاع مقدس بوده است.که نقش تربیتی بزرگی را در سالهای دفاع مقدس به دوش کشیده است. در واقع در رابطه با نقش تربیتی خانواده می توان گفت :خانواده متشکل از پدر، مادر و فرزندان(دختر و پسر) گاه بصورت یک واحد نقش ایفا نموده اند. وگاه بصورت اجزا. هر چند در تداوم نقش اجزا باز آن واحد کلی در دفاع مقدس نقش ایفا نموده است. در هر یک از این نقش های تربیتی انتقال فرهنگ جبهه به خانواده و سبک زندگی خانوادگی از آنجا به داخل اجتماع صورت می گیرد.در واقع در همین جاست که تربیت نوجوانان دفاع مقدس شکل می گیرد. در نقش رزمنده نبود پدر در جمع خانواده و پر کردن بخشی از وظایف پدر توسط هر یک از اعضاء خانواده باعث گفتمان جبهه و جنگ و جهاد در خانواده و تربیت نوجوانان دفاع مقدس می شود. در نقش تربیتی سبک زندگی در خانواده در قالب جانباز خصوصاً جانبازان شیمیایی یا قطع نخاعی تصویری دائمی و ماندگار از دفاع مقدس است که با اتمام جنگ نیز در خانه حضور دارد.و باعث رشد فکری نوجوانان دفاع مقدس می گردد. در نقش تربیتی سبک زندگی در خانواده در قالب شهید نیز نبود پدر در خانه، پر کردن نقش پدر توسط مادر، و ایفای نقش های جدید برای هر یک از اعضاء خانواده به عنوان همسر شهید، و فرزند شهید برای خودش تاثیر موثری در تربیت نوجوانان دفاع مقدس دارد.نقش تربیتی خانواده در اعزام هایی که پسر به جبهه داشته به عنوان بدرقه کننده. مکاتباتی که پسر با خانه داشته به عنوان بخش مهمی از ادبیات دفاع مقدس و تاریخ شفاهی جنگ در رابطه با نوجوان دفاع مقدس را در بر دارد. در مقاله حاضر قصد داریم به نقش تربیتی سبک زندگی خانواده در تربیت نوجوانان دفاع مقدس بیشتر بپردازیم.

کلیدواژه : نقش تربیتی ، سبک زندگی ، خانواده ، تربیت نوجوانان ، دفاع مقدس

مقدمه

خانواده، نخستین نهاد اجتماعی است که فرد در آن پا به عرصه زندگی می‌گذارد و اولین پایه‌های تربیت و تعلیم در آن گذارده می‌شود. وجود محبت و عاطفه در خانواده رمز سعادت و خوشبختی انسان است و کلید بسیاری از مشکلات و راه جلب احترام و رعایت حقوق دیگران است. عاطفه، عشق و محبت به فرزندان، می‌تواند اراده متزلزل و روح آشفته آنان را درمان کند و آنان را به زندگی سعادتمند و موفق امیدوار سازد. لذا برای تربیت و پرورش درست فرزندان، باید محیطی ایجاد کرد که در آن درگیری و اختلافی نباشد. محبت و صداقت، ایمان و عشق به خوبی‌ها، صمیمیت، وحدت و اتحاد می‌تواند راهگشای بسیاری از مشکلات باشد.

نقش خانواده و سبک زندگی در خانواده در بسیاری از فعالیت های اجتماعی کودکان و نوجوانان می تواند تاثیر گزار باشد .در رابطه با مشارکت نوجوانان در دفاع مقدس نیز همین امر باعث شده بود که خانواده بتوانند نقش موثری را ایفا نمایند. همسران و مادران رزمندگان و به خصوص مادران شهیدان دفاع مقدس نه تنها مانع از اعزام شوهران و فرزندان خودشان به مناطق عملیاتی نشدهاند بلکه بهترین یاوران و مربیان برای آنها بودهاند. آنان در غیاب همسران خود بهترین سرپرست خانواده بوده و به زیباترین شکل خانه را اداره کرده و فرزندان رزمنده و شهید را پرورش دادهاند. اینکه سردار سلحشور و با فضیلتی چون شهید برونسی با همه اوصاف و خصوصیاتی که برای حورالعین ذکر شده و خود او بارها برای نیروهایش آن خصوصیات را یادآور شده است ولی او همسر خویش را از صد حورالعین برتر میداند، نشان از قدر و منزلت همسر فداکارش دارد و حاکی از آن است که در تکامل شخصیت این سردار برومند، همسر فاضلهاش نقش اساسی ایفا کرده است.

فهرست مطالب

چکیده. ۷

مقدمه. ۸

بیان مسئله. ۸

پیشینه موضوع. ۹

تاثیر تربیتی سبک زندگی در خانواده. ۱۱

نقش تربیتی زنان در دفاع مقدس… ۱۲

نقش زنان در خانواده در تربیت نوجوانان دفاع مقدس… ۱۳

نقش تربیتی  مادران در سبک زندگی خانواده در تربیت نوجوانان دفاع مقدس… ۱۳

خانواده و نقش عملکرد آن در تربیت دینی ، تضاد شیوه های تربیتی خانواده. ۱۴

عناصر و عوامل تاثیر گذارنده در محیط خانه در القای یک ارزش معنوی.. ۱۹

نقش تربیتی خانواده در تربیت دینی نوجوانان و هدایت صحیح.. ۲۲

تاثیرنقش تربیتی  خانواده ها با الهام از فرهنگ غنی اسلام. ۲۴

نوجوانان در دفاع مقدس و نقش تربیتی خانواده. ۲۵

تأملی بر نقش نوجوانان در حماسه ۸ سال دفاع مقدس… ۲۵

نتیجه گیری.. ۲۷

پیشنهادات.. ۲۸

منابع: ۳۰

برای دانلود مقاله نقش تربیتی سبک زندگی خانواده در تربیت نوجوانان دفاع مقدس از این قسمت اقدام کنید.

۴۵,۰۰۰ ریال – خرید
موضوع :
دیدگاه کاربران درباره محصول بالا
  • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با محصول باشد منتشر نخواهد شد.
1