پنل کاربری
عضویت
0

سبد خرید

بانک فایل پژوهشی معلمان

فایل مورد نظر خود را جستجو کنید!!!
تبلیغات تبلیغات

تعریف درس پژوهی

تا به حال عبارت درس پژوهی را شنیده اید؟ درصورتی که معلم یا یکی از کارمندان اداره آموزش و پرورش باشید یا به نحوی با آموزش و پرورش سر و کار داشته باشید، حتما با اصطلاح درس پژوهی آشنا هستید. اما آیا می دانید درس پژوهی به چه معنا است و تعریف دقیق آن چیست؟

مشارکت معلم ها در بخش های پژوهشی کلاس درس را می توان کوتاه ترین تعریف برای اصلاح درس پژوهی دانست. در توضیح تکمیل تر درس پژوهی می توان آن را یک شیوه یا ابزار آموزشی نوین دانست که آموزگاران از آن برای افزایش بازده آموزشی و بالا رفتن میزان یادگیری در دانش آموزان استفاده می کنند. درواقع درس پژوهی به طور مستقیم به آموزگاران ارتباط دارد و کیفیت تدریس و آموزش توسط معلمین را افزایش می دهد. درس پژوهی در حقیقت یک مدل بهبود آموزش و یادگیری با اصالت ژاپنی است و قدمت آن به بیش از یک قرن می رسد. دادلی معتقد بوده است که فرآیند آموزش همواره قابلیت پیشرفت و بهبود پیدا کردن را دارد. درست مانند فرآیند یادگیری و عملکرد در دانش آموزان که همیشه قابل پیشرفت و ارتقا است. همین فرضیه، بنای درس پژوهی را بنیان نهاده است.

فرآیند درس پژوهی به چه شکل است؟

درس پژوهی یک کار تیمی است و معلمان را از خود محوری و تنها تکیه کردن بر توانایی ها و عقاید خود باز داشته و تشویق به همفکری با سایرین و کار گروهی می نماید. طی فرآیند درس پژوهی معلمان در گروه های کوچک به بررسی مشکلات درسی رایج میان دانش آموزان می پردازند و مسائلی که مانع یادگیری دانش آموز و تفهیم درس می شود را بررسی می کنند. سپس با همکاری و همفکری دیگر هم گروهی های خود، به طراحی روش نوین تدریس بخش مورد نظر یا پیدا کرد راه حل هایی برای مشکل یادگیری دانش آموزان می پردازند. آموزگاران طی این فرآیند از تجربیات و مهارت های تدریس یکدیگر درس می گیرند و ایده های جدید سایر دبیران را در کلاس خود به کار می برند.

درس پژوهی چه اهدافی را دنبال می کند؟

  • هدف اصلی درس پژوهی، فراهم آوردن محیط آموزشی مناسب برای همه دانش آموزان است. چرا که معلمان از تجربیات موفق یکدیگر الگو می گیرند و این توانایی را بدست می آورند که مطالب درسی را به گونه ای بیان کنند تا دانش آموزان سریع تر، بدون نقص، آسان و به صورت عمیق مطالب را فرا گیرند.
  • دبیران در گروه های درس پژوهی امکان کمک گرفتن از همکاران خود را دارند و می توانند از پیشنهادات آنان برای ارتقای یادگیری دانش آموزان خود استفاده نمایند.
  • در صورتی که دبیران از روحیه انتقاد پذیری برخوردار باشند و با هدف بهبود مهارت های شغلی خود در گروه های درس پژوهی شرکت کنند، این فرصت برایشان فراهم می شود تا شیوه تدریس خود را مورد ارزیابی قرار دهند و نقایص خود را بیابند.
  • دبیران با شرکت در گروه های درس پژوهی علاوه بر آنکه از خرد جمعی در راستای بهبود فرآیند تدریس بهره می برند، می توانند از تجربیات و راهکارهای سایرین برای حل مشکلات مربوط به دانش آموزان و کلاس درس نیز استفاده نمایند.

به بیان دیگر، درس پژوهی به معلمانی که سال ها به صورت انفرادی و با تکیه بر اصول آموزشی منحصر بفرد خود به تدریس و کنترل کلاس می پرداختند، این فرصت را می دهد تا با سایر آموزگاران هم پایه خود به تعامل بپردازند. در نتیجه برای دبیران محیط مناسبی فراهم می شود تا از دانش معلمان جوانتر و به روزتر استفاده کرده و در عین حال از مهارت های تجربی معلمان با سابقه که بسیار ارزشمند و نایاب است نیز بهره ببرند.

رسیدن به تمامی این اهداف در گرو خواست معلم و انگیزه و میزان علاقمندی او به تدریس و دانش آموزان است. زیرا پیش از هر چیز هر یک از معلمان باید پذیرای اشتباهات خود و آماده یادگیری شیوه های نوین تدریس باشد و از طرح پرسش ها و مشکلات خود ابایی نداشته باشد. همچنین لازم است که از سوی کادر مدرسه، خصوصا مدیر حمایت شوند.

چرا درس پژوهی ضروری است؟

درس پژوهی در نظام نوین آموزشی یک امر لازم و ضروری است. زیرا از هدر رفتن بودجه کلانی که صرف بخش آموزش و پرورش می گردد، جلوگیری می نماید. از سوی دیگر درس پژوهی به توسعه حرفه ای دبیران کمک شایان توجهی می نماید. همچنین درس پژوهی موجب بروز تحولات سودمند سریع در نظام آموزشی می شود که به تدریج نتایج آن در سایر بخش های جامعه نیز نمود پیدا می نماید.

درس پژوهی دارای چه مراحلی است؟

در مرحله اول درس پژوهی، به تعیین موضوع و علل انتخاب آن پرداخته می شود.

در دومین مرحله با توجه به نظرات و پیشنهادات جمع، اهداف مشخص شده و برای آن ها برنامه ریزی دقیقی صورت می گیرد.

سومین مرحله از درس پژوهی به تدوین طرح درس اختصاص دارد که با توجه به خرد جمعی و رعایت نکات کلیدی تدریس انجام می شود.

در مرحله چهارم از درس پژوهی، با حضور تمامی اعضای تیم، تدریس اول انجام می شود و برای استفاده در مرحله بعدی از آن فیلم تهیه می گردد.

پنجمین مرحله به بازنگری فیلم تدریس اول و اسخراج نکات مثبت و منفی آن اختصاص پیدا می کند.

در مرحله ششم از درس پژوهی براساس نکات قوت و ضعف بدست آمده از تدریس اول، طرح درس اولیه اصلاح می شود.

مجددا در مرحله هفتم با حضور کلیه اعضای تیم، تدریسی مطابق طرح درس ثانویه صورت می گیرد و برای بازنگری از آن فیلم برداری می شود.

در مرحله هشتم، درست مانند پنجمین مرحله به بازبینی فیلم تهیه شده از تدریس دوم و استخراج نکات مثبت و منفی آن پرداخته می شود و سپس با اصلاح طرح درس جدید مجدد فرآیند تدریس در حضور همه اعضای تیم و فیلم برداری از آن صورت می گیرد. چرخه اصلاح طرح درس، تدری و فیلم برداری و استخراج نکات قوت و ضعف هر طرح درس، آنقدر ادامه می یابد تا بهترین الگوی تدریس ممکن بدست آید.

سر انجام در مرحله نهم که آخرین مرحله از درس پژوهی است، نتیجه مطلوب به دست آمده و با توجه به الگوی نهایی گزارشی تنظیم می شود.

موضوع :
دیدگاه کاربران درباره محصول بالا
  • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با محصول باشد منتشر نخواهد شد.
1